Kent Olsson (M)

Kent Olsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Adjunkt
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-26 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2000-10-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-17
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Interpellationsdebatt 2005/06:258 av Holma, Siv (v) 14 mars 2006 Spelmissbruk
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU7 9 mars 2006 Övergripande kulturfrågor

Situationen i Camp Ashraf

Skriftlig fråga 2008/09:1159 av Olsson, Kent (m)

den 18 augusti Fråga 2008/09:1159 Situationen i Camp Ashraf av Kent Olsson m till utrikesminister Carl Bildt m Camp Ashraf etablerades 1980 i Irak. Där lever iranska politiska flyktingar. Lägret har länge fungerat som bas för den iranska motståndsrörelsen som avväpnades 2003 av USA i utbyte mot deras beskydd. I

Inlämnad: 2009-08-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Aktörer på den svenska pokermarknaden

Skriftlig fråga 2005/06:1388 av Olsson, Kent (m)

den 7 april Fråga 2005/06:1388 av Kent Olsson m till statsrådet Sven-Erik Österberg s Aktörer på den svenska pokermarknaden I november 2005 fick Svenska Spel sitt tillstånd för att bedriva pokerspel på nätet. Svenska Spel var så säkra på sitt tillstånd att de körde i gång förberedelserna redan innan de fick sitt

Inlämnad: 2006-04-07 Besvarare: Sven-Erik Österberg (S)

Yrkesfiskaravdraget

Skriftlig fråga 2005/06:1324 av Olsson, Kent (m)

den 29 mars Fråga 2005/06:1324 av Kent Olsson m till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Yrkesfiskaravdraget En enig svensk riksdag beslutade för många år sedan att ett yrkesfiskaravdrag borde införas. Flera år senare lade regeringen en proposition om detta yrkesfiskaravdrag, som underställdes Europeiska kommissionen.

Inlämnad: 2006-03-29 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se