Kent Olsson (M)

Kent Olsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Adjunkt
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-26 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2000-10-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-17
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Interpellationsdebatt 2005/06:258 av Holma, Siv (v) 14 mars 2006 Spelmissbruk
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU7 9 mars 2006 Övergripande kulturfrågor

Spelmissbruk

Interpellation 2005/06:258 av Holma, Siv (v)

den 14 februari Interpellation 2005/06:258 av Siv Holma v till statsrådet Morgan Johansson s Spelmissbruk Det socialdemokratiskt ägda företaget A-lotterier har ansökt om tillstånd att ordna pokerspel på Internet. Samtidigt har regeringsmedlemmar uttalat oro för utvecklingen på spelmarknaden och de problem med spelmissbruk

Inlämnad: 2006-02-14 Besvarare: Morgan Johansson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Spelmissbruk

spel och socialt ansvar

Interpellation 2004/05:114 av Olsson, Kent (m)

den 2 november Interpellation 2004/05:114 av Kent Olsson m till statsrådet Leif Pagrotsky om spel och socialt ansvar Svenska Spel satsar 2 miljoner kronor om dagen året runt i reklam för att få oss svenskar att spela mer Det gör Svenska Spel till Sveriges största reklamköpare alla kategorier. Till detta ska läggas

Inlämnad: 2004-11-02 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

den svenska spelmarknaden

Interpellation 2003/04:208 av Olsson, Kent (m)

den 16 december Interpellation 2003/04:208 av Kent Olsson m till finansminister Bosse Ringholm om den svenska spelmarknaden Den svenska spelmarknaden har de senaste åren förändrats. Alltfler svenska medborgare spelar via Internet. Enligt beräkningar från Svenska Spel står de utländska spelbolagen för 56 av Internetspelet.

Inlämnad: 2003-12-16 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se