Kent Olsson (M)

Kent Olsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Adjunkt
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-26 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2000-10-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-17
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Interpellationsdebatt 2005/06:258 av Holma, Siv (v) 14 mars 2006 Spelmissbruk
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU7 9 mars 2006 Övergripande kulturfrågor

Ökat samarbete i Östersjön

Motion 2009/10:U314 av Kent Olsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U314 av Kent Olsson m Ökat samarbete i Östersjön m2001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om åtgärder för ökat samarbete i Östersjöregionen. Motivering De nordiska länderna har via Nordiska rådet och Nordiska ministerrådet


Utskottsberedning: 2009/10:UU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U314 av Kent Olsson (m) (doc, 45 kB)

Tibet, Kina och mänskliga rättigheter

Motion 2009/10:U250 av Kent Olsson m.fl. (m, kd, c, fp, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:U250 av Kent Olsson m.fl. m, kd, c, fp, v, mp Tibet, Kina och mänskliga rättigheter m907 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att arbeta för en fredlig lösning för Tibet och se till att mänskliga rättigheter respekteras.


Utskottsberedning: 2009/10:UU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U250 av Kent Olsson m.fl. (m, kd, c, fp, v, mp) (doc, 42 kB)

Svenskt pendlingsstöd

Motion 2009/10:A393 av Kent Olsson (m)

Motion till riksdagen 2009/10:A393 av Kent Olsson m Svenskt pendlingsstöd m1883 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att försöka påverka EU så att pendlingsstöd till arbetslösa som får anställning på annan ort inom Norden kan beviljas, i enlighet


Utskottsberedning: 2009/10:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:A393 av Kent Olsson (m) (doc, 36 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se