Kent Olsson (M)

Kent Olsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Adjunkt
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-26 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2000-10-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-17
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Interpellationsdebatt 2005/06:258 av Holma, Siv (v) 14 mars 2006 Spelmissbruk
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU7 9 mars 2006 Övergripande kulturfrågor

med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m.

Motion 1992/93:T50 av Lennart Nilsson m.fl. (s, c, m, fp, v)

Motion till riksdagen 1992/93:T50 av Lennart Nilsson m.fl. s, m, fp, c, v med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m. Trafikens infrastruktur i Fyrstadsregionen Fyrstad Trollhättan, Vänersborg, Uddevalla och Lysekil är en av landets mest betydande industriregioner. Regionens näringsliv


Utskottsberedning: --1992/93:TU35
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Tjänstledigheten för lärare vid utlandstjänst

Motion 1992/93:Ub436 av Kent Olsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub436 av Kent Olsson m.fl. m Tjänstledigheten för lärare vid utlandstjänst 1990-talet blir troligen internationaliseringens årtionde. En stor grupp svenskar kommer att arbeta i andra länder betydligt fler än alla de som nu arbetar utomlands. Svenska företag utomlands och dotterbolag till


Utskottsberedning: -1992/93:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Tibet

Motion 1992/93:U615 av Ylva Annerstedt m.fl. (fp, c, s, v, kds, nyd, m)

Motion till riksdagen 1992/93:U615 av Ylva Annerstedt m.fl. fp, s, m, c, kds, nyd, v Tibet Brotten mot mänskliga rättigheter i Tibet är välkända och väldokumenterade. Dessa innefattar avrättningar av politiska fångar, tortyr, tvångsarbete, tvångssteriliseringar, tvångsaborter och t.o.m avlivandet av nyfödda barn. Sammanlagt


Utskottsberedning: -----1992/93:UU3
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se