Kent Olsson (M)

Kent Olsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Adjunkt
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-26 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2000-10-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-17
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Interpellationsdebatt 2005/06:258 av Holma, Siv (v) 14 mars 2006 Spelmissbruk
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU7 9 mars 2006 Övergripande kulturfrågor

idrottsstjärnor som flyttar utomlands

Skriftlig fråga 2001/02:1620 av Olsson, Kent (m)

den 9 september Fråga 2001/02:1620 av Kent Olsson m till finansminister Bosse Ringholm om idrottsstjärnor som flyttar utomlands Enligt uppgift har den svenske trestegshopparen Christian Olsson beslutat sig för att flytta till Monaco. Anledningen är densamma som andra idrottare uppgett när de flyttat från Sverige de

Inlämnad: 2002-09-09 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet

Motion 2001/02:Kr12 av Elisabeth Fleetwood m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr12 av Elisabeth Fleetwood m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skolans roll i kulturlivet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen


Utskottsberedning: 2002/03:KrU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

yrkesfiskaravdrag

Skriftlig fråga 2001/02:1145 av Olsson, Kent (m)

den 6 maj Fråga 2001/02:1145 av Kent Olsson m till finansminister Bosse Ringholm om yrkesfiskaravdrag Riksdagen begärde under 1996/97 års riksdag att regeringen skulle återkomma till riksdagen med ett förslag om yrkesfiskaravdrag. Detta ärende har emellertid dragits i långbänk. Jag har under ett antal år via skriftliga

Inlämnad: 2002-05-06 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se