Kent Olsson (M)

Kent Olsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Adjunkt
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-26 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2000-10-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-17
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Interpellationsdebatt 2005/06:258 av Holma, Siv (v) 14 mars 2006 Spelmissbruk
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU7 9 mars 2006 Övergripande kulturfrågor

med anledning av skr. 2002/03:129 Arkitektur, form och design

Motion 2002/03:Kr12 av Kent Olsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:Kr12 av Kent Olsson m.fl. m med anledning av skr. 2002/03:129 Arkitektur, form och design Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om lärlingsutbildning. Motivering I skrivelse 2002/03:129 om arkitektur, form och design redogör


Utskottsberedning: 2003/04:KrU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2002/03:64 Kapitaltillskott till Teracom AB

Motion 2002/03:Kr5 av Kent Olsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:Kr5 av Kent Olsson m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:64 Kapitaltillskott till Teracom AB 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå proposition 2002/03:64. 2 Bakgrund Inledningsvis vill vi ge en bakgrund till Teracom AB och dess verksamhet vad avser utbyggnaden av


Utskottsberedning: 2002/03:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2002/03:109 Sjösäkerhet

Motion 2002/03:T8 av Kent Olsson (m)

Motion till riksdagen 2002/03:T8 av Kent Olsson m med anledning av prop. 2002/03:109 Sjösäkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att titeln maskinchef behålls i den nya fartygssäkerhetslagen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2002/03:TU5
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se