Kent Olsson (M)

Kent Olsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Adjunkt
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-26 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2000-10-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-17
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Interpellationsdebatt 2005/06:258 av Holma, Siv (v) 14 mars 2006 Spelmissbruk
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU7 9 mars 2006 Övergripande kulturfrågor

sommarstängda polisstationer

Skriftlig fråga 2003/04:1264 av Olsson, Kent (m)

den 28 maj Fråga 2003/04:1264 av Kent Olsson m till justitieminister Thomas Bodström om sommarstängda polisstationer Enligt tidningsartiklar kommer 14 polisstationer att stänga under sommaren bara i Västra Götaland. Samtidigt som detta sker pratar regeringen i allmänhet, och justitieministern i synnerhet, om alla de

Inlämnad: 2004-05-28 Besvarare: Thomas Bodström (S)

spelberoende

Skriftlig fråga 2003/04:965 av Olsson, Kent (m)

den 19 mars Fråga 2003/04:965 av Kent Olsson m till finansminister Bosse Ringholm om spelberoende Finansministern och jag har i riksdagen tidigare diskuterat frågan om utländska spelbolags möjligheter till att få tillstånd till spel i Sverige. Finansministern har då hävdat att om utländska spelbolag tilläts i Sverige

Inlämnad: 2004-03-19 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

åtgärder för att stödja Tibet

Skriftlig fråga 2003/04:961 av Olsson, Kent (m)

den 19 mars Fråga 2003/04:961 av Kent Olsson m till utrikesminister Laila Freivalds om åtgärder för att stödja Tibet I en tidigare fråga till utrikesministern ställde jag frågan om ministern var beredd att inom EU verka för att en speciell EU-representant för Tibet tillsätts. I svaret till mig sade ministern att man

Inlämnad: 2004-03-19 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se