Kent Olsson (M)

Kent Olsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Adjunkt
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-26 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-12-01
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2000-10-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-17
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Interpellationsdebatt 2005/06:258 av Holma, Siv (v) 14 mars 2006 Spelmissbruk
Debatt om förslag 2005/06:KrU8 9 mars 2006 Idrottsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:KrU7 9 mars 2006 Övergripande kulturfrågor

kulturpartiet

Skriftlig fråga 2004/05:1999 av Olsson, Kent (m)

den 5 juli Fråga 2004/05:1999 av Kent Olsson m till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky om kulturpartiet I går presenterades ett nytt kulturparti i samband med Almedalsdagarna i Visby. Presentationen genomfördes av en rad kända kulturpersoner. Enligt uppgift ska presentationen inneburit kostnader på hundratusentals

Inlämnad: 2005-07-05 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

yrkesfiskaravdrag

Skriftlig fråga 2004/05:1891 av Olsson, Kent (m)

den 16 juni Fråga 2004/05:1891 av Kent Olsson m till finansminister Pär Nuder om yrkesfiskaravdrag I december 1996 tog en enig riksdag beslut om att ett yrkesfiskaravdrag skulle införas. Regeringen skulle snarast återkomma till riksdagen med ett beslut om detta. Det har nu gått nästan nio år sedan detta beslut och

Inlämnad: 2005-06-16 Besvarare: Pär Nuder (S)

med anledning av prop. 2004/05:124 Arkivfrågor

Motion 2004/05:Kr7 av Kent Olsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:Kr7 av Kent Olsson m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:124 Arkivfrågor 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om samarbete med de kyrkliga arkiven. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs


Utskottsberedning: 2004/05:KrU9
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se