Kent Persson (V)

Kent Persson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län
Titel Lärare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-05 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2013/14:233 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2014–2025

Motion 2013/14:T14 av Siv Holma m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:T14 av Siv Holma m.fl. V med anledning av skr. 2013/14:233 Åtgärdsplanering för transportsystemet 20142025 201314V074 med anledning av skrivelse 2013 14 233 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2014 2025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:T14 av Siv Holma m.fl. (V) (doc, 74 kB)

med anledning av prop. 2013/14:223 Redovisningscentraler för taxi

Motion 2013/14:T12 av Siv Holma m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:T12 av Siv Holma m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:223 Redovisningscentraler för taxi 201314V med anledning av regeringens proposition 2013 14 223 Redovisningscentraler för taxi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2013/14:TU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2013/14:T12 av Siv Holma m.fl. (V) (doc, 50 kB)

med anledning av prop. 2013/14:214 Strandskydd vid små sjöar och vattendrag

Motion 2013/14:MJ20 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ20 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:214 Strandskydd vid små sjöar och vattendrag 201314V067 med anledning av prop 2013 14 214 Strandskyddet vid små sjöar och vattendrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2013/14:214 Strandskydd vid små sjöar


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ20 av Jens Holm m.fl. (V) (doc, 45 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se