Kerstin Lundgren (C)

Kerstin Lundgren (C)

Tredje vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 3
Titel Utredare.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865775
E-post kerstin.lundgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07
    • Suppleant 2006-11-29 – 2010-10-12
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Vice ordförande 2020-02-11 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Ledamot 2002-12-10 – 2011-04-05
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2018-10-31
    • Ledamot 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2014-10-07
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. 3:e vice talman 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 02-06, sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 03 och 07-09, utrikesutskottet 06-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06-18. Suppleant trafikutskottet 02-06, konstitutionsutskottet 06-10, EU-nämnden 06-18, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 07-08, 09, 10, 11, 13, 15, 16, 17, 18 och 19 samt försvarsutskottet 10-18. Ledamot Valprövningsnämnden 02-11, Europarådets svenska delegation 06-10, riksdagens valberedning 06-18 och krigsdelegationen 18-. Suppleant Utrikesnämnden 06-14, Riksrevisionens styrelse 10, Europarådets svenska delegation 10- och Valprövningsnämnden 11-15.
  • Föräldrar

    Polisen John Lundgren och Ester Lundgren, f. Magnusson.
  • Utbildning

    Fil.kand., Uppsala universitet 78.
  • Anställningar

    Gruppsekreterare, Södertäljecentern 78-80. Politisk sekreterare, Stockholms läns landsting 80-87. Pressekreterare, Centerpartiets ledning 87-91. Informationssekreterare 91. Politiskt sakkunnig, Miljödepartementet 92-94. Kommunalsekreterare, Centerpartiet 95-99. Förbundssekreterare, Centerkvinnorna 00-01. Utredare, Sveriges Kommuner och Landsting 01-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Jämställdhetsrådet 01. Styrelseledamot, Sida 07-08 och ledamot av insynsrådet, Sida 9-10. Ledamot, Grundlagskommittén 04-08. Ledamot, nämnden för Statens personadressregister -06. Ledamot, Exportkontrollrådet 11-. Ledamot, Folke Bernadotteakademins insynsråd 11-. Ledamot, KEX-utredningen 12-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 82-10. Ledamot, kommunstyrelsen 95-02. Ledamot, skolstyrelsen 80-88, 2:e vice ordförande 86-88 och stadsbyggnadsnämnden 03-06. Ordförande, kommundelsnämnden Brunnsäng-Grusåsen 89-91. Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms län 89-91. Ledamot, jämställdskommittén, Stockholms läns landsting 89-91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, Energiknippet i Södertälje AB -15.
  • Litteratur

    Norden, Europa, världen (89, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:834 av Kerstin Lundgren (C) 9 september 2021 Förutsättningar för skärgården att leva året om
Interpellationsdebatt 2020/21:561 av Kerstin Lundgren (C) 20 april 2021 Områdespoliser i alla kommuner
Interpellationsdebatt 2020/21:549 av Kerstin Lundgren (C) 6 april 2021 Situationen i Belarus
Interpellationsdebatt 2020/21:357 av Kerstin Lundgren (C) 5 februari 2021 Magnitskijsanktioner mot Navalnyjs angripare

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om garantitillägg i bostadstillägget. Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens


Utskottsberedning: 2021/22:FiU21

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 98 kB) Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 124 kB)

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition 1. Innehållsförteckning1 2. Sammanfattning  2  Förslag till riksdagsbeslut6 3. Centerpartiets inriktning för den ekonomiska politiken6 Konjunkturläget går ur pandemi in i säkerhetspolitisk


Utskottsberedning: 2021/22:FiU20

Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 616 kB) Motion 2021/22:4720 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 628 kB)

med anledning av prop. 2021/22:22 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Motion 2021/22:4268 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4268 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:22 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska ompröva sitt bidrag till och målsättning för Minusmainsatsen


Utskottsberedning: 2021/22:UFöU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4268 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4268 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.