Kew Nordqvist (MP)

Kew Nordqvist (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Jönköpings län
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-06-25 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mål och stöd för ekologisk produktion och offentlig konsumtion

Interpellation 2013/14:362 av Holm, Jens (V)

den 14 mars Interpellation 2013/14:362 Mål och stöd för ekologisk produktion och offentlig konsumtion av Jens Holm V till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C Regeringen hade fram till 2010 som mål att 20 procent av jordbruksarealen skulle vara ekologiskt certifierad samt att 25 procent av maten i offentlig sektor

Inlämnad: 2014-03-14 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Mål och stöd för ekologisk produktion och offentlig konsumtion

Det svenska produktionsjordbruket

Interpellation 2013/14:339 av Niemi, Pyry (S)

den 7 mars Interpellation 2013/14:339 Det svenska produktionsjordbruket av Pyry Niemi S till landsbygdsminister Eskil Erlandsson C I tidningen Land Lantbruk konstaterar finansminister Anders Borg att det svenska produktionsjordbruket är dödsdömt på sikt: Jag tror inte att svenskt jordbruk överlever som industri.

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Det svenska produktionsjordbruket

Skånskt och svenskt lantbruks framtid

Interpellation 2013/14:335 av Bernhardsson, Bo (S)

den 7 mars Interpellation 2013/14:335 Skånskt och svenskt lantbruks framtid av Bo Bernhardsson S till finansminister Anders Borg M Jordbruket och livsmedelsindustrin är mycket viktiga delar av det skånska näringslivet. Skåne har de bästa jordarna och en koncentration av tillverkare av högkvalitativa livsmedel. Jordbruket

Inlämnad: 2014-03-07 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skånskt och svenskt lantbruks framtid

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se