Kjell-Arne Ottosson (KD)

Kjell-Arne Ottosson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 133
Titel Lärare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell-arne.ottosson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, EU-nämnden 18-, näringsutskottet 18- och trafikutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-. Styrelseledamot Svensk-brittiska parlamentarikerföreningen. Suppleant riksdagens jakt- och fiskeklubb.
  • Föräldrar

    Skogs- och fabriksarbetaren Sune Ottosson och affärsbiträdet Jorunn Ottosson, f. Trandem.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Solbergaskolan, Arvika 91-94. Grundskollärarprogrammet, Högskolan i Karlstad, 95-98. Norsk 1, Høgskolen i Østfold, Halden 11-12.
  • Anställningar

    Grundskollärare, Årjängs kommun 98-09. Adjunkt, Rømskog skole 09-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Miljömålsberedningen 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, fritidsnämnden, Årjängs kommun 99-00. Ordförande, fritidsnämnden 00-06. Vice ordförande, kultur- & fritidsnämnden 07-13. Ersättare, kommunfullmäktige, Årjängs kommun 00-02. Kommunfullmäktig, 02-, vice ordförande 10-13 och ordförande 14-18. Ersättare, kommunstyrelsen 03-10 och vice ordförande 15-18. Ordförande, kommunbygderåd 07-09. Ordförande, valnämnden 14. Ersättare, Region Värmland 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraterna Värmland 15-17, ordförande 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:428 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 26 april 2022 Ministerråd för infrastruktur
Interpellationsdebatt 2021/22:369 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 15 mars 2022 E18 i den nationella planen
Interpellationsdebatt 2021/22:331 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 18 februari 2022 Direktiven till Renmarkskommitténs arbete
Interpellationsdebatt 2021/22:277 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 28 januari 2022 Stängda gränser

Dokument:

Erkännande av färöiska körkort i Sverige

Interpellation 2019/20:197 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Interpellation 2019/20:197 Erkännande av färöiska körkort i Sverige av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Anna Hallberg S Det nordiska samarbetet har sedan 1952 bidragit till regionens sammanhållning och konkurrenskraft. Samarbetets drivmedel är de nordiska ländernas gemensamma värderingar och vilja att uppnå resultat.

Inlämnad: 2019-12-06 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:197 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 110 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Erkännande av färöiska körkort i Sverige

Naturvårdsverkets inblandning i norska angelägenheter

Interpellation 2019/20:9 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Interpellation 2019/20:9 Naturvårdsverkets inblandning i norska angelägenheter av Kjell-Arne Ottosson KD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Den 6 september 2019 hade den norska Rovviltnemnda i regionerna 4 och 5 ett gemensamt möte där de bland annat beslutade om att vargreviret benämnt Rømskogreviret skulle

Inlämnad: 2019-09-18 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:9 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Naturvårdsverkets inblandning i norska angelägenheter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.