Kjell-Arne Ottosson (KD)

Kjell-Arne Ottosson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 133
Titel Lärare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell-arne.ottosson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, EU-nämnden 18-, näringsutskottet 18- och trafikutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-. Styrelseledamot Svensk-brittiska parlamentarikerföreningen. Suppleant riksdagens jakt- och fiskeklubb.
  • Föräldrar

    Skogs- och fabriksarbetaren Sune Ottosson och affärsbiträdet Jorunn Ottosson, f. Trandem.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Solbergaskolan, Arvika 91-94. Grundskollärarprogrammet, Högskolan i Karlstad, 95-98. Norsk 1, Høgskolen i Østfold, Halden 11-12.
  • Anställningar

    Grundskollärare, Årjängs kommun 98-09. Adjunkt, Rømskog skole 09-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Miljömålsberedningen 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, fritidsnämnden, Årjängs kommun 99-00. Ordförande, fritidsnämnden 00-06. Vice ordförande, kultur- & fritidsnämnden 07-13. Ersättare, kommunfullmäktige, Årjängs kommun 00-02. Kommunfullmäktig, 02-, vice ordförande 10-13 och ordförande 14-18. Ersättare, kommunstyrelsen 03-10 och vice ordförande 15-18. Ordförande, kommunbygderåd 07-09. Ordförande, valnämnden 14. Ersättare, Region Värmland 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraterna Värmland 15-17, ordförande 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av proposition 2020/21:188 Moderna tillståndsprocesser för elnät

Motion 2020/21:4074 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4074 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av proposition 2020/21:188 Moderna tillståndsprocesser för elnät Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med uppföljande förslag i syfte att korta projekttiden

2021-05-14

Motion 2020/21:4074 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:4074 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 82 kB)

med anledning av regeringens proposition (2020:21/190) Förarbevis för vattenskoter

Motion 2020/21:4061 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4061 av Magnus Jacobsson m.fl. KD med anledning av regeringens proposition 2020:21/190 Förarbevis för vattenskoter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av ett nytt förarbevis för snabbgående fritidsbåtfarkoster som baseras på båtens

2021-05-11

Motion 2020/21:4061 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 90 kB) Motion 2020/21:4061 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 83 kB)

med anledning av regeringens proposition 2020/21:185 Hållbarhetskriterier - genomförande av det omarbetade förnybartdirektivet

Motion 2020/21:4060 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:4060 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. KD med anledning av regeringens proposition 2020/21:185 Hållbarhetskriterier genomförande av det omarbetade förnybartdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att snarast följa upp propositionen med

2021-05-11

Motion 2020/21:4060 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD) (docx, 87 kB) Motion 2020/21:4060 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se