Kjell-Arne Ottosson (KD)

Kjell-Arne Ottosson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Värmlands län, plats 133
Titel Lärare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell-arne.ottosson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18-, EU-nämnden 18-, näringsutskottet 18- och trafikutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-. Styrelseledamot Svensk-brittiska parlamentarikerföreningen. Suppleant riksdagens jakt- och fiskeklubb.
  • Föräldrar

    Skogs- och fabriksarbetaren Sune Ottosson och affärsbiträdet Jorunn Ottosson, f. Trandem.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Solbergaskolan, Arvika 91-94. Grundskollärarprogrammet, Högskolan i Karlstad, 95-98. Norsk 1, Høgskolen i Østfold, Halden 11-12.
  • Anställningar

    Grundskollärare, Årjängs kommun 98-09. Adjunkt, Rømskog skole 09-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Miljömålsberedningen 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, fritidsnämnden, Årjängs kommun 99-00. Ordförande, fritidsnämnden 00-06. Vice ordförande, kultur- & fritidsnämnden 07-13. Ersättare, kommunfullmäktige, Årjängs kommun 00-02. Kommunfullmäktig, 02-, vice ordförande 10-13 och ordförande 14-18. Ersättare, kommunstyrelsen 03-10 och vice ordförande 15-18. Ordförande, kommunbygderåd 07-09. Ordförande, valnämnden 14. Ersättare, Region Värmland 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraterna Värmland 15-17, ordförande 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Det nationella kontrollcentret i Norge

Skriftlig fråga 2020/21:2564 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2020/21:2564 Det nationella kontrollcentret i Norge av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Anna Hallberg S Nasjonalt kontrollsenter for innreisende National centre for control of travelers to Norway upprättades den 15 februari för att bidra till att reducera smitta som kommer in i Norge. Detta görs genom man

Inlämnad: 2021-04-15 Svarsdatum: 2021-04-28 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2564 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 88 kB)

En utredning om olaga intrång hos lantbrukare

Skriftlig fråga 2020/21:2469 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2020/21:2469 En utredning om olaga intrång hos lantbrukare av Kjell-Arne Ottosson KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I mars 2019 utlovade statsrådet Morgan Johansson under en interpellationsdebatt 2018/19:115 en utredning om att lagen om olaga intrång hos våra lantbrukare ska ses över. Ministerns

Inlämnad: 2021-04-07 Svarsdatum: 2021-04-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2469 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 92 kB)

Familjependlare över gränsen

Skriftlig fråga 2020/21:2218 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2020/21:2218 Familjependlare över gränsen av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Anna Hallberg S Under flera tillfällen under den pågående pandemin har jag lyft olika aspekter kring de stängda gränserna mellan Sverige och våra grannländer. Jag har i huvudsak lyft problem för försörjning och arbetsmarknadens funktionssätt

Inlämnad: 2021-03-17 Svarsdatum: 2021-03-24 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2218 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se