Kjell Ericsson (C)

Kjell Ericsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fd kommunalråd
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1998-10-05
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1996-02-23 – 1998-10-04
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1989/90:153

Motion 1989/90:N78 av Per-Ola Eriksson m.fl. (c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:N78 av Per-Ola Eriksson m.fl. c med anledning av prop. 1989/90:153 Värdepappersfonder Avregleringen av de finansiella marknaderna har fortgått under hela 80-talet. Den successiva internationella finansiella integrationen har bidragit


Utskottsberedning: --1989/90:NU44

Motion 1989/90:N78 av Per-Ola Eriksson m.fl. (c) (pdf, 133 kB)

med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1989/90:Sf75 av Börje Hörnlund m.fl. (c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sf75 av Börje Hörnlund m.fl. c med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. kompletteringsproposition Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion


Utskottsberedning: -1989/90:SfU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sf75 av Börje Hörnlund m.fl. (c) (pdf, 61 kB)

med anledning av prop. 1989/90:155 Förnyelse inom polisen

Motion 1989/90:Ju45 av Ingbritt Irhammar (c) m.fl.

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ju45 av Ingbritt Irhammar c m.fl. med anledning av prop. 1989/90:155 Förnyelse inom polisen Som centerpartiet framhållit i många sammanhang, bl.a. i vår partimotion 1989/90:Ju607, måste bestämda och målinriktade insatser sättas


Utskottsberedning: ------1989/90:JuU37 1990/91:JuU1
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ju45 av Ingbritt Irhammar (c) m.fl. (pdf, 137 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se