Kjell Ericsson (C)

Kjell Ericsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fd kommunalråd
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1998-10-05
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1996-02-23 – 1998-10-04
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1991/92:75 Lärarutbildning m.m.

Motion 1991/92:Ub31 av Gullan Lindblad m.fl. (m, fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub31 av Gullan Lindblad m.fl. m, fp, c, kds med anledning av prop. 1991/92:75 Lärarutbildning m.m. Lärarutbildningen vid musikhögskolan i Ingesund Musikhögskolan i Ingesund, Arvika, ger en erkänt mycket god lärarutbildning. Skolans goda anseende har byggts upp under nära 90 år. IMH är


Utskottsberedning: -1991/92:UbU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:75 Lärarutbildning m.m.

Motion 1991/92:Ub25 av Kjell Ericsson (c)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub25 av Kjell Ericsson c med anledning av prop. 1991/92:75 Lärarutbildning m.m. Propositionen I regeringens proposition om lärarutbildning föreslås att en med den nuvarande grundskollärarutbildningen för årskurserna 4-9 parallell lärarutbildning inrättas. Utbildningen bygger på att ämneskunskaperna


Utskottsberedning: ---1991/92:UbU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:102 Totalförsvarets utveckling till och med budgetåret 1996/97 samt anslag för budgetåret 1992/93

Motion 1991/92:Fö21 av Bengt Kindbom m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1991/92:Fö21 av Bengt Kindbom m.fl. c med anledning av prop. 1991/92:102 Totalförsvarets utveckling till och med budgetåret 1996/97 samt anslag för budgetåret 1992/93 Lägg inte ned flygflottiljen F 6 i Karlsborg I månadsskiftet jan.febr. drabbades ett antal invånare i Karlsborgs kommun av ett dråpslag.


Utskottsberedning: -1991/92:FöU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se