Kjell Ericsson (C)

Kjell Ericsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fd kommunalråd
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1998-10-05
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1996-02-23 – 1998-10-04
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m.

Motion 1995/96:Fi136 av Kjell Ericsson (c)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi136 av Kjell Ericsson c med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m. De mindre företagens problem med krediter gäller framför allt att de inte kan ställa bankmässiga säkerheter.


Utskottsberedning: -1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:198 Ekonomisk-politiska åtgärder på skatte- och avgiftsområdet

Motion 1995/96:Sk49 av Kjell Ericsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:Sk49 av Kjell Ericsson m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:198 Ekonomisk-politiska åtgärder på skatte- och avgiftsområdet I propositionen föreslås bl a att energiskatten höjs för samtliga energislag. Höjningarna kommer att ske i två steg, det första den 1 september 1996, den andra den


Utskottsberedning: -1995/96:SkU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:201 Vissa regionalpolitiska frågor

Motion 1995/96:A44 av Elving Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:A44 av Elving Andersson m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:201 Vissa regionalpolitiska frågor I propositionen föreslås ändrade regler för landsbygdsstödet för att stöd skall kunna lämnas i vissa tätorter som omfattas av strukturfondsåtgärder. Som skäl härför anför regeringen att för


Utskottsberedning: ------1995/96:AU16
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se