Kjell Jansson (M)

Kjell Jansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Kommunalråd/Företagare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell.jansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Handlanden Gösta Jansson och handlanden Margit Jansson.
  • Utbildning

    Tvåårig gymnasieskola. Tentamen i bygglagstiftning.
  • Anställningar

    Egen företagare 79-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 18-. Ledamot, bygg- och miljönämnden 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna Stockholms län 15-. Styrelseledamot, Byggindustrierna Uppland 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:77 av Niklas Wykman (M) 13 november 2020 Skattepolitik för ökad tillväxt
Interpellationsdebatt 2020/21:73 av Kjell Jansson (M) 13 november 2020 Beskattningen av företag
Interpellationsdebatt 2020/21:48 av Kjell Jansson (M) 22 oktober 2020 Äganderätten
Interpellationsdebatt 2020/21:46 av Lars Beckman (M) 22 oktober 2020 Vardagsbrottslighet och otrygghet

Förstärkning av Tullverket

Interpellation 2020/21:189 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2020/21:189 Förstärkning av Tullverket av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Andelen stölder och inbrott som begås av utländska stöldligor har ökat kraftigt. Utländska brottsligor har blivit ett allvarligt problem i dagens Sverige, och Tullverket behöver både mer personal och större

Inlämnad: 2020-11-25 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:189 av Kjell Jansson (M) (pdf, 86 kB)

Utbyggnad av Arlanda

Interpellation 2020/21:121 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2020/21:121 Utbyggnad av Arlanda av Kjell Jansson M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Beslutet om den planerade utbyggnaden av Arlandas fjärde start- och landningsbana tycks dröja. Regeringen och de rödgröna partierna i Stockholmsregionen vill även stänga Bromma flygplats i förtid. Gällande tillstånd

Inlämnad: 2020-11-10 Svarsdatum: 2020-12-01 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:121 av Kjell Jansson (M) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2020/21:29 Pausad BNP-indexering för drivmedel

Motion 2020/21:3760 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3760 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:29 Pausad BNP-indexering för drivmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ytterligare sänkning av skatten på bensin och diesel och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2020/21:SkU13

Motion 2020/21:3760 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3760 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se