Kjell Jansson (M)

Kjell Jansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Kommunalråd/Företagare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell.jansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Handlanden Gösta Jansson och handlanden Margit Jansson.
  • Utbildning

    Tvåårig gymnasieskola. Tentamen i bygglagstiftning.
  • Anställningar

    Egen företagare 79-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 18-. Ledamot, bygg- och miljönämnden 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna Stockholms län 15-. Styrelseledamot, Byggindustrierna Uppland 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:196 Pausad BNP-indexering av skatten på bensin och diesel för 2022

Motion 2020/21:4083 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4083 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:196 Pausad BNP-indexering av skatten på bensin och diesel för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ytterligare sänkning av skatten på bensin och diesel och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2020/21:SkU37

Motion 2020/21:4083 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4083 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Utförsel av stöldgods

Interpellation 2020/21:746 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2020/21:746 Utförsel av stöldgods av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Sedan flera år tillbaka pågår organiserade stölder av båtmotorer i Stockholms län. Det är ofta ligor från Baltikum som genomför dessa stölder, och trots vetskap om detta låter regeringen det fortgå. Utländska

Inlämnad: 2021-05-19 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2020/21:746 av Kjell Jansson (M) (pdf, 86 kB)

Strandskyddets framtid

Interpellation 2020/21:680 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2020/21:680 Strandskyddets framtid av Kjell Jansson M till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP De flesta politiker säger att de vill ha en levande skärgård. Frågan är hur detta ska förverkligas om staten stoppar utvecklingen i områden som ligger utefter kusten och på våra öar i Stockholms skärgård.

Inlämnad: 2021-04-23 Svarsdatum: 2021-05-31 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Interpellation 2020/21:680 av Kjell Jansson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Strandskyddets framtid

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se