Kjell Jansson (M)

Kjell Jansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Kommunalråd/Företagare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell.jansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Handlanden Gösta Jansson och handlanden Margit Jansson.
  • Utbildning

    Tvåårig gymnasieskola. Tentamen i bygglagstiftning.
  • Anställningar

    Egen företagare 79-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 18-. Ledamot, bygg- och miljönämnden 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna Stockholms län 15-. Styrelseledamot, Byggindustrierna Uppland 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Gifttunnor längs kusten

Skriftlig fråga 2021/22:1428 av Kjell Jansson (M)

Fråga 2021/22:1428 Gifttunnor längs kusten av Kjell Jansson M till Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll S Den 5 januari 2021 gjordes en framställan från Svealands Kustvattenvårdsförbund om att det ligger cirka 23 000 gifttunnor på botten längs kusten från Sundsvall ned till Östhammarskusten. Tunnorna dumpades under

Inlämnad: 2022-04-06 Svarsdatum: 2022-04-13 Besvarare: Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1428 av Kjell Jansson (M) (pdf, 75 kB)

Svenskt bistånd

Skriftlig fråga 2021/22:1242 av Kjell Jansson (M)

Fråga 2021/22:1242 Svenskt bistånd av Kjell Jansson M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Sverige lägger 60 miljarder kronor på bistånd under 2022. Det är dock svårt att få grepp om vart pengarna tar vägen. Nyligen kom det till kännedom att Ryssland får 400 miljoner kronor årligen, trots att landet styrs av en brutal diktator

Inlämnad: 2022-03-10 Svarsdatum: 2022-03-16 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1242 av Kjell Jansson (M) (pdf, 85 kB)

Svenskt bistånd

Skriftlig fråga 2021/22:1240 av Kjell Jansson (M)

Fråga 2021/22:1240 Svenskt bistånd av Kjell Jansson M till Statsrådet Matilda Ernkrans S Sverige lägger 60 miljarder kronor på bistånd under 2022. Det är dock svårt att få grepp om vart pengarna tar vägen. Nyligen kom det till kännedom att Ryssland får 400 miljoner kronor årligen, trots att landet styrs av en brutal diktator

Inlämnad: 2022-03-07 Svarsdatum: 2022-03-16 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1240 av Kjell Jansson (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.