Kjell Jansson (M)

Kjell Jansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Kommunalråd/Företagare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell.jansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Handlanden Gösta Jansson och handlanden Margit Jansson.
  • Utbildning

    Tvåårig gymnasieskola. Tentamen i bygglagstiftning.
  • Anställningar

    Egen företagare 79-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 18-. Ledamot, bygg- och miljönämnden 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna Stockholms län 15-. Styrelseledamot, Byggindustrierna Uppland 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skattehöjningar

Interpellation 2021/22:472 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2021/22:472 Skattehöjningar av Kjell Jansson M till Finansminister Mikael Damberg S Den här våren presenterar Socialdemokraterna den sista budgeten för mandatperioden. Det kan därför vara på sin plats att summera vad som har hänt och vad som är resultatet av dessa åtta år med socialdemokratiskt styre. Vid

Inlämnad: 2022-04-29 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2021/22:472 av Kjell Jansson (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skattehöjningar

Skattehöjningar kopplade till klimat och miljö

Interpellation 2021/22:471 av Jasmin Farid (M)

Interpellation 2021/22:471 Skattehöjningar kopplade till klimat och miljö av Jasmin Farid M till Finansminister Mikael Damberg S Efter åtta år av socialdemokratiskt styre kan det vara på sin plats att summera vad som har hänt och vad som är resultatet av den politik som regeringen fört. Skattehöjningar av olika slag har

Inlämnad: 2022-04-29 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2021/22:471 av Jasmin Farid (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skattehöjningar kopplade till klimat och miljö

Nya skatter och skattehöjningar

Interpellation 2021/22:470 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2021/22:470 Nya skatter och skattehöjningar av Niklas Wykman M till Finansminister Mikael Damberg S Den här våren har den socialdemokratiska regeringen presenterat den sista budgeten för mandatperioden. Det kan därför vara på sin plats att summera vad som har hänt och vad som är resultatet av dessa åtta

Inlämnad: 2022-04-29 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2021/22:470 av Niklas Wykman (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nya skatter och skattehöjningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.