Kjell Jansson (M)

Kjell Jansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Kommunalråd/Företagare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell.jansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Handlanden Gösta Jansson och handlanden Margit Jansson.
  • Utbildning

    Tvåårig gymnasieskola. Tentamen i bygglagstiftning.
  • Anställningar

    Egen företagare 79-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 18-. Ledamot, bygg- och miljönämnden 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna Stockholms län 15-. Styrelseledamot, Byggindustrierna Uppland 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder för att minska gifterna i Östersjöns fisk

Interpellation 2019/20:462 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:462 Åtgärder för att minska gifterna i Östersjöns fisk av Lars Beckman M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I flera interpellationsdebatter med miljö- och klimatministern har jag varnat för konsekvenserna av att 10 ton kvicksilver från 23 000 gifttunnor dumpade mellan Sundsvall och

Inlämnad: 2020-08-28 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:462 av Lars Beckman (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för att minska gifterna i Östersjöns fisk

med anledning av prop. 2019/20:94 Höjt tak för uppskov med kapitalvinst vid avyttring av privatbostad

Motion 2019/20:3543 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3543 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:94 Höjt tak för uppskov med kapitalvinst vid avyttring av privatbostad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att på sikt permanent avskaffa taket för uppskovsbeloppet för kapitalvinster


Utskottsberedning: 2019/20:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3543 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3543 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Statens roll i att lösa bostadsbristen

Interpellation 2019/20:350 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:350 Statens roll i att lösa bostadsbristen av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP I en uppmärksammad intervju med bostadsministern ges det uttryck för att det införda amorteringskravet inte skulle utgöra något hinder för bostadsbyggande. I samma artikel säger bostadsministern även att bostadsbyggande

Inlämnad: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2019/20:350 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statens roll i att lösa bostadsbristen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.