Kjell Jansson (M)

Kjell Jansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Kommunalråd/Företagare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell.jansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Handlanden Gösta Jansson och handlanden Margit Jansson.
  • Utbildning

    Tvåårig gymnasieskola. Tentamen i bygglagstiftning.
  • Anställningar

    Egen företagare 79-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 18-. Ledamot, bygg- och miljönämnden 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna Stockholms län 15-. Styrelseledamot, Byggindustrierna Uppland 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2018/19:284 av Hans Rothenberg (M) 24 september 2019 Momsbeläggning av sjukvårdstjänster
Frågestund 13 juni 2019 Frågestund
Interpellationsdebatt 2018/19:181 av Kjell Jansson (M) 30 april 2019 Östlig förbindelse
Interpellationsdebatt 2018/19:150 av Kjell Jansson (M) 23 april 2019 Skattereformen

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:245 Höjd skatt på alkohol och tobak

Motion 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:245 Höjd skatt på alkohol och tobak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:245 Höjd skatt på alkohol och tobak. Motivering Regeringens proposition omfattar de skattehöjningar på alkohol och tobak som

Inlämnad: 2022-06-15 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning

Motion 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning.

Inlämnad: 2022-05-25 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor – ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk

Motion 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den föreslagna övre avståndsgränsen för arbetsresor inte ska


Utskottsberedning: 2021/22:SkU29
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.