Kjell Jansson (M)

Kjell Jansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 213
Titel Kommunalråd/Företagare.
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kjell.jansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Handlanden Gösta Jansson och handlanden Margit Jansson.
  • Utbildning

    Tvåårig gymnasieskola. Tentamen i bygglagstiftning.
  • Anställningar

    Egen företagare 79-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 18-. Ledamot, bygg- och miljönämnden 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna Stockholms län 15-. Styrelseledamot, Byggindustrierna Uppland 98-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Momsbeläggning av sjukvårdstjänster

Interpellation 2018/19:284 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2018/19:284 Momsbeläggning av sjukvårdstjänster av Hans Rothenberg M till Finansminister Magdalena Andersson S Varken uthyrning av vårdpersonal eller den som själv hyr ut sina tjänster konsult till vårdgivare är momsbelagda enligt lag, och i mervärdesskattelagen är sjukvårdstjänster befriade från moms.

Inlämnad: 2019-06-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:284 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Momsbeläggning av sjukvårdstjänster

med anledning av prop. 2018/19:94 Befrielse från koldioxid- och energiskatt och förändrad omräkning av skatt för diesel och bensin

Motion 2018/19:3081 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3081 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:94 Befrielse från koldioxid- och energiskatt och förändrad omräkning av skatt för diesel och bensin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skattebeloppen för bensin och diesel


Utskottsberedning: 2018/19:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3081 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3081 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 75 kB)

Östlig förbindelse

Interpellation 2018/19:181 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2018/19:181 Östlig förbindelse av Kjell Jansson M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Stockholm är fortsatt tillväxtmotorn i Sverige som ser till att skattemedel rullar in till staten. Staden är säte för huvudkontor i Norden, och det är en plats vi måste värna om för att inte tappa i konkurrensvillkor

Inlämnad: 2019-04-09 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:181 av Kjell Jansson (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Östlig förbindelse

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.