Knut Billing (-)

Knut Billing (M)

Född år 1939
Avliden den 31 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1983-10-04 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1992-02-20 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 2002-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-03
    • Suppleant 1992-04-09 – 1993-10-06
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbättringar av transportnätet i Stockholmsområdet

Motion 1991/92:T219 av Alf Wennerfors m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:T219 av Alf Wennerfors m.fl. m Förbättringar av transportnätet i Stockholmsområdet Stockholmsregionen är Sveriges motor Storstockholm är den mest dynamiska regionen i Sverige. Det är oftast här som det nya näringslivet växer fram och framtiden för hela landet skapas. Stockholmsregionen


Utskottsberedning: ------1991/92:BoU16 1991/92:TU13 1991/92:TU15
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Förändringar av reglerna kring utskänkningstillstånd

Motion 1991/92:So226 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:So226 av Knut Billing m.fl. m Förändringar av reglerna kring utskänkningstillstånd I en motion av Knut Billing med flera 1991/92:So211 föreslås liberaliseringar av reglerna kring Systembolagets verksamhet. Bland annat föreslås att Systembolaget självt skall få bestämma sina öppettider.


Utskottsberedning: --1991/92:SoU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Systembolagets verksamhet

Motion 1991/92:So211 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1991/92:So211 av Knut Billing m.fl. m Systembolagets verksamhet Inledning I en moderat kommittémotion 1990/91:So74 av Sten Svensson med flera våren 1991 med anledning av regeringens proposition 1990/91:135 om vissa folkhälsofrågor, föreslogs att Systembolagets öppettider skulle reformeras och


Utskottsberedning: ---1991/92:SoU15
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se