Knut Billing (-)

Knut Billing (M)

Född år 1939
Avliden den 31 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1983-10-04 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1992-02-20 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 2002-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-03
    • Suppleant 1992-04-09 – 1993-10-06
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1994/95:203 Finansiering av medlemskapet i Europeiska unionen

Motion 1994/95:Sk57 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Sk57 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:203 Finansiering av medlemskapet i Europeiska unionen Avdragsrätt för pensionsförsäkringar I skrivelse 1994/95:198 redovisade regeringen att den inom kort avsåg att lämna en proposition om finansieringen av EU-avgiften. En del


Utskottsberedning: -1994/95:SkU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1995/96, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1994/95:Fi36 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Fi36 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1995/96, m.m. kompletteringsproposition Den kommunala ekonomin Innehåll 1 Sammanfattning2 2 Den kommunala sektorns utveckling och ekonomiska utrymme2 3 Debatten


Utskottsberedning: --------1994/95:FiU19
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1995/96, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1994/95:Fi31 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Fi31 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1995/96, m.m. kompletteringsproposition Innehåll 1 Inledande sammanfattning3 1.1 En politik som misslyckats på nytt3 1.2 Sverige behöver en politik för företagande3


Utskottsberedning: --------------------1994/95:AU13 1994/95:AU15 1994/95:FiU19 1994/95:FiU20 1994/95:NU28
Riksdagsbeslut (40 yrkanden): , , 20 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.