Knut Billing (-)

Knut Billing (M)

Född år 1939
Avliden den 31 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1983-10-04 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1992-02-20 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 2002-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-03
    • Suppleant 1992-04-09 – 1993-10-06
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m.

Motion 1998/99:Bo16 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo16 av Knut Billing m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:101 Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt m.m. Inledning I propositionen föreslås att det gällande kravet på enkel majoritet för att en bostadsrättsförening skall kunna besluta om förvärv av ett hus för ombildning till bostadsrätt


Utskottsberedning: --1998/99:BoU10
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:77 Eftergift vid återbetalning av bostadsbidragen m.m.

Motion 1998/99:Bo10 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo10 av Knut Billing m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:77 Eftergift vid återbetalning av bostadsbidrag m.m. Inledning I propositionen föreslås en uppmjukning av reglerna för eftergift vid återbetalning av bostadsbidrag samt att reglerna för tillämpning av vissa äldre bestämmelser


Utskottsberedning: ----1998/99:BoU9
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:62 Vissa byggfrågor m.m.

Motion 1998/99:Bo2 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo2 av Knut Billing m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:62 Vissa byggfrågor m.m. I propositionen föreslås vissa ändringar i bestämmelserna om hissar och andra anordningar i byggnadsverk. Regeringen bemyndigas att meddela föreskrifter om nya krav på befintliga hissar i byggnader. Möjligheterna


Utskottsberedning: --1998/99:BoU8
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.