Knut Billing (-)

Knut Billing (M)

Född år 1939
Avliden den 31 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1983-10-04 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1992-02-20 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 2002-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-03
    • Suppleant 1992-04-09 – 1993-10-06
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande

Motion 1998/99:Bo222 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo222 av Knut Billing m.fl. m Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande Den reformering av bostadssektorn som inleddes under den borgerliga regeringsperioden måste återupptas. Till en mycket stor del har reformeringen av bostadsfinansieringssystemet bidragit till saneringen av


Utskottsberedning: ----------1998/99:BoU1
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

Bostadspolitik för valfrihet och mångfald

Motion 1998/99:Bo209 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo209 av Knut Billing m.fl. m Bostadspolitik för valfrihet och mångfald Innehåll 1 Den sociala bostadspolitiken har misslyckats 13 1.1 Kris i boendefrågan 13 1.2 Kommunala förlustbolag 13 1.3 Höga bostadskostnader 13 1.4 Bostadsbyggandet 13 1.5 Segregation 13 1.6 Konkurser i bostadsrättsföreningar


Utskottsberedning: ---------------------1998/99:BoU1 1998/99:BoU2 1998/99:BoU3 1998/99:BoU4 1998/99:BoU5 1998/99:FiU1 1998/99:MJU6 1999/2000:BoU6
Riksdagsbeslut (42 yrkanden): 1 avslag, , 21 saknar beslutsinformation

Bostadsbidragen

Motion 1998/99:Bo202 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Bo202 av Knut Billing m.fl. m Bostadsbidragen Moderata utgångspunkter Målet för oss moderater är att varje människa som har heltidsarbete skall kunna leva på sin inkomst. Det är orimligt att människor skall behöva vara beroende av bidrag sedan man betalat sin skatt. Grundprincipen måste


Utskottsberedning: ------1998/99:BoU1
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.