Knut Billing (-)

Knut Billing (M)

Född år 1939
Avliden den 31 maj 2007

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1980-10-07
    • Bostadsutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1983-10-04 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 1992-02-20 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 2002-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-03
    • Suppleant 1992-04-09 – 1993-10-06
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Boende i husbåt

Motion 2000/01:Bo533 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Bo533 av Billing, Knut m Boende i husbåt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att se över lagstiftningen i avsikt att möjliggöra ökat boende i husbåt i enlighet med vad som anförs i motionen. Motiv för vårt förslag Under senare år har det blivit allt vanligare att bo i båt även


Utskottsberedning: -2000/01:BoU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Mark- och planfrågor

Motion 2000/01:Bo514 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Bo514 av Billing, Knut m Mark- och planfrågor Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om flexibilitet vid kommunal planering. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om expropriation.


Utskottsberedning: -----------------------2000/01:BoU4 2000/01:BoU9 2000/01:MJU3
Riksdagsbeslut (35 yrkanden): , , 23 saknar beslutsinformation

Vindkraft

Motion 2000/01:Bo507 av Knut Billing m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Bo507 av Billing, Knut m Vindkraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till lagstiftning om vindkraft i enlighet med vad som anförs i motionen. Motiv till vårt förslag I denna motion behandlas lokaliseringen av vindkraft. I den moderata partimotionen


Utskottsberedning: -2000/01:BoU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se