Knut Wachtmeister (-)

Knut Wachtmeister (M)

Född år 1924
Avliden den 21 augusti 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Fullmäktige i riksgäldskontoret

    • Suppleant 1988-10-18 – 1989-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

om sänkta socialavgifter för idrotten

Motion 1987/88:Sf321 av Bo Lundgren m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 Sf321 av Bo Lundgren m. fl. m om sänkta socialavgifter för idrotten Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1987/88:Kr417 hemställs att riksdagen hos regeringen begär förslag om ändrade regler för debitering


Utskottsberedning: -1988/89:SfU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Sf321 av Bo Lundgren m. fl. (m) (pdf, 56 kB)

om fri radio och TV

Motion 1987/88:K426 av Margit Gennser m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:K426 av Margit Gennser m. fl. m om fri radio och TV Avregleringarna går snabbt ute i Europa på en rad olika kommunikationsområden, inte minst vad gäller etermedia. Orsaken till detta är den snabba tekniska utvecklingen inom mediaområdet.


Utskottsberedning: --1988/89:KU36
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:K426 av Margit Gennser m. fl. (m) (pdf, 120 kB)

om förstärkt sekretess i taxeringsförfarandet

Motion 1987/88:K404 av Knut Wachtmeister m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:K404 av Knut Wachtmeister m. fl. m om förstärkt sekretess i taxeringsförfarandet Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1987/88:Sk702 hemställs att riksdagen hos regeringen begär förslag om förstärkt sekretess


Utskottsberedning: -1988/89:KU36
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:K404 av Knut Wachtmeister m. fl. (m) (pdf, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se