Bo Könberg (FP)

Bo Könberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2005-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 2005-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1999-09-30 – 2002-09-30
    • Ordförande 1998-01-20 – 1998-10-04
    • Ledamot 1997-09-16 – 1999-01-19
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Ledamot 1995-01-12 – 1997-11-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2005-12-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2005-12-31
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-12-31
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2004/05:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet 2004

Motion 2004/05:Fi24 av Karin Pilsäter m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi24 av Karin Pilsäter m.fl. fp med anledning av skr. 2004/05:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet 2004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att genomgången av skr. 2004/05:130 bör ha en inriktning mot en analys


Utskottsberedning: 2005/06:FiU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

med anledning av prop. 2004/05:100 2005 års ekonomiska vårproposition

Motion 2004/05:Fi14 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi14 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av prop. 2004/05:100 2005 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning Varför märker svenska folket så lite av att det är högkonjunktur Vårt svar är att det beror på systemfel i svensk ekonomi. Fakta belyser behovet av en ny politik: Den


Utskottsberedning: 2004/05:FiU20 2004/05:FiU21
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

med anledning av prop. 2004/05:116 Ett reformerat underhållsstöd

Motion 2004/05:Sf27 av Bo Könberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2004/05:Sf27 av Bo Könberg m.fl. fp med anledning av prop. 2004/05:116 Ett reformerat underhållsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2004/05:116. Riksdagen begär att regeringen återkommer med förslag till ett reformerat underhållsstöd efter de riktlinjer som


Utskottsberedning: 2004/05:SfU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.