Kristina Axén Olin (M)

Kristina Axén Olin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 244
Titel Musiklärare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristina.axen.olin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-02-26 – 2022-01-28
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-26
    • Kulturutskottet

    • Andre vice ordförande 2022-02-03 – 2022-09-26
    • Ledamot 2022-01-28 – 2022-02-03
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-28
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18- och utbildningsutskottet 18-19 och 2:e vice ordförande 19-. Suppleant socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Sjöofficeren Jan Axén och sekreteraren Birgitta Axén, f. Bergdahl.
  • Utbildning

    Musiklärarexamen, Kungliga Musikhögskolan 87.
  • Anställningar

    Musiklärare och biträdande rektor Maria Elementar 97-98. Socialborgarråd Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd 02-06. Finansborgarråd 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande Junibacken, Operahögskolan, Surfa Lugnt m.m. 08-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering

Motion 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt agera för att säkerställa personal- och kompetensförsörjningen


Utskottsberedning: 2018/19:SoU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3065 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

med anledning av prop. 2018/19:59 Reglering av alkoglass m.fl. produkter

Motion 2018/19:3064 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3064 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2018/19:59 Reglering av alkoglass m.fl. produkter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Systembolagets detaljhandelsmonopol ska omfatta alkoholdrycker och alkoholhaltiga


Utskottsberedning: 2018/19:SoU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3064 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3064 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Skolkommissionens förslag om stärkt likvärdighet

Interpellation 2018/19:171 av Kristina Axén Olin (M)

Interpellation 2018/19:171 Skolkommissionens förslag om stärkt likvärdighet av Kristina Axén Olin M till Utbildningsminister Anna Ekström S Svensk skola ska ge alla chansen. När skolan fungerar som bäst är den en motor för social rörlighet. Det innebär att var och en får möjlighet att förverkliga sin fulla potential.

Inlämnad: 2019-04-03 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:171 av Kristina Axén Olin (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skolkommissionens förslag om stärkt likvärdighet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.