Kristina Axén Olin (M)

Kristina Axén Olin (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 244
Titel Musiklärare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristina.axen.olin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-02-26 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18- och utbildningsutskottet 18-19 och 2:e vice ordförande 19-. Suppleant socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Sjöofficeren Jan Axén och sekreteraren Birgitta Axén, f. Bergdahl.
  • Utbildning

    Musiklärarexamen, Kungliga Musikhögskolan 87.
  • Anställningar

    Musiklärare och biträdande rektor Maria Elementar 97-98. Socialborgarråd Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd 02-06. Finansborgarråd 06-08.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande Junibacken, Operahögskolan, Surfa Lugnt m.m. 08-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:UbU16 7 maj 2020 Forskning
Debatt om förslag 2019/20:UbU15 19 mars 2020 Högskolan
Debatt om förslag 2019/20:UbU11 19 mars 2020 Grundläggande frågor om utbildning
Debatt om förslag 2019/20:UbU10 11 mars 2020 Övergripande skolfrågor

med anledning av skr. 2018/19:110 Riksrevisionens rapport om Skolverkets och Skolinspektionens arbete mot otillåten spridning av nationella prov

Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av skr. 2018/19:110 Riksrevisionens rapport om Skolverkets och Skolinspektionens arbete mot otillåten spridning av nationella prov Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att digitalisera de nationella


Utskottsberedning: 2018/19:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3088 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Studiero

Interpellation 2018/19:198 av Kristina Axén Olin (M)

Interpellation 2018/19:198 Studiero av Kristina Axén Olin M till Utbildningsminister Anna Ekström S Under hösten 2018 genomförde Skolinspektionen Skolenkäten för 17:e gången sedan år 2010. I april presenterades en rapport med ett urval av resultaten med fokus på trygghet, studiero, stöd och stimulans. Dessa är grundläggande

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-06 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:198 av Kristina Axén Olin (M) (pdf, 84 kB)

Högskoleprovet

Interpellation 2018/19:197 av Kristina Axén Olin (M)

Interpellation 2018/19:197 Högskoleprovet av Kristina Axén Olin M till Statsrådet Matilda Ernkrans S I april skrev över 67 000 personer högskoleprovet. En möjlighet som har funnits sedan 1977 och som ger många människor ännu en chans att läsa vidare vid en högskola. Tyvärr förekommer fusk på högskoleprovet, vilket inte

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-06 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Interpellation 2018/19:197 av Kristina Axén Olin (M) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se