Kristoffer Lindberg (S)

Kristoffer Lindberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 106
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post kristoffer.lindberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-11-01 – 2021-12-19
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2021-11-01 – 2021-12-19
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2022-11-01 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Lokalisering av Utbetalningsmyndigheten

Skriftlig fråga 2022/23:298 av Kristoffer Lindberg (S)

Fråga 2022/23:298 Lokalisering av Utbetalningsmyndigheten av Kristoffer Lindberg S till Statsrådet Erik Slottner KD Den 1 december 2022 fattade regeringen beslut om ett tilläggsdirektiv till utredningen om inrättande av Utbetalningsmyndigheten dir. 2022:137Tidigare regeringsbeslut var att myndigheten skulle lokaliseras

Inlämnad: 2023-01-31 Svarsdatum: 2023-02-08 Besvarare: Statsrådet Erik Slottner (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:298 av Kristoffer Lindberg (S) (pdf, 101 kB)

Skyddet för kulturutövare som är hbtq-plus

Interpellation 2022/23:120 av Daniel Vencu Velasquez Castro (S)

Interpellation 2022/23:120 Skyddet för kulturutövare som är hbtq-plus av Daniel Vencu Velasquez Castro S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Runt om i världen begås det oerhörda inskränkningar på hbtq-plus-personers rättigheter. Fler länder går i en auktoritär riktning med demokratiska och sociala inskränkningar

Inlämnad: 2022-12-20 Svarsdatum: 2023-01-17 Besvarare: Kulturminister Parisa Liljestrand (M)

Interpellation 2022/23:120 av Daniel Vencu Velasquez Castro (S) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skyddet för kulturutövare som är hbtq-plus

Armlängds avstånd och normbrytande personers rättigheter

Skriftlig fråga 2022/23:167 av Kristoffer Lindberg (S)

Fråga 2022/23:167 Armlängds avstånd och normbrytande personers rättigheter av Kristoffer Lindberg S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Tisdag den 13 december skulle regionfullmäktige i Gävleborg sammanträda på Bollnäs folkhögskola. Musiklinjen vid skolan hade enligt uppgift fått förfrågan om att arrangera sitt traditionsenliga

Inlämnad: 2022-12-13 Svarsdatum: 2022-12-21 Besvarare: Kulturminister Parisa Liljestrand (M)

Skriftlig fråga 2022/23:167 av Kristoffer Lindberg (S) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.