Kurt Ove Johansson (S)

Kurt Ove Johansson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1934

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1998-10-05
    • Konstitutionsutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1979-10-01 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Öresundsbrons järnvägsanslutningar

Motion 1997/98:T902 av Lars-Erik Lövdén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:T902 av Lars-Erik Lövdén m.fl. s Öresundsbrons järnvägsanslutningar Med Öresundsbron inleds en process mot en nära integrering av Malmö- och Köpenhamnsregionerna. Detta skapar förutsättningar för en positiv utveckling i hela Öresundsregionen. Öresundsbron öppnar också möjligheter till en


Utskottsberedning: -1997/98:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:25 Svensk migrationspolitik i globalt perspektiv

Motion 1996/97:Sf10 av Birthe Sörestedt m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1996/97:Sf10 av Birthe Sörestedt m.fl. s med anledning av prop. 1996/97:25 Svensk migrationspolitik i ett globalt perspektiv I propositionen föreslås att Invandrarverket tar över ansvaret från Polisen för de s.k. grundutredningar som görs direkt i anslutning till att asylansökan lämnas och att


Utskottsberedning: -1996/97:SfU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Den sociala dimensionen och EU:s regeringskonferens

Motion 1996/97:U505 av Kurt Ove Johansson och Reynoldh Furustrand (s)

Motion till riksdagen 1996/97:U505 av Kurt Ove Johansson och Reynoldh Furustrand s Den sociala dimensionen och EU:s regeringskonferens Europasamarbetet är ett viktigt politiskt verktyg för att balansera de internationella marknadskrafterna. Det hävdade vi socialdemokrater inför folkomröstningen om svenskt EU- medlemskap.


Utskottsberedning: -1996/97:UU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se