Laila Naraghi (S)

Laila Naraghi (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 35
Titel Politiskt sakkunnig.
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post laila.naraghi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-02-15 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-11-11 – 2020-02-14
    • Ordinarie 2019-05-08 – 2019-11-10
    • Ledig 2019-01-22 – 2019-05-07
    • Ordinarie 2016-09-12 – 2019-01-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-12 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-09-12 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Suppleant 2016-10-18 – 2018-10-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16-. Ledamot konstitutionsutskottet 16-. Suppleant skatteutskottet 16-. Ledamot riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 18-. Suppleant riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 16-18.
  • Föräldrar

    Läkaren Massud Naraghi och översättaren/informatören Anna-Lena Naraghi, f. Walther.
  • Utbildning

    Samvetenskapliga programmet, Oscarsgymnasiet, Oskarshamn. Fil.kand., statsvetenskap med inriktning mot krishantering och internationell samverkan, Försvarshögskolan.
  • Anställningar

    Sommarguide, SKB (Svensk Kärnbränslehantering AB) 03 och 04. Brevsvarare hos socialminister Berit Andnor 04. Medarbetare till biträdande partisekreteraren och partikassören, Socialdemokraterna 05. Ombudsman, kommunikationsavdelningen, Socialdemokraterna 05-07. Programansvarig, Folk och Försvar 08-09. Analytiker, Crismart (Nationellt centrum för krishanteringsstudier) vid Försvarshögskolan 08-09. Opinionsbildnings- och pressansvarig, Olof Palmes Internationella Center 09-14. Politiskt sakkunnig hos utrikesministern, Utrikesdepartementet 14-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Oskarshamn 03-04. Ordförande, kommunfullmäktiges internationella utskott, Oskarshamn 03-04. Ledamot, kommunstyrelsen, Oskarshamn 14. Ordförande, bildningsnämnden, Oskarshamn 14. Nämndeman, Förvaltningsrätten i Stockholm, migrationsdomstolen 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Oscarsgymnasiets elevkår, Oskarshamn 98-99. Ersättare och ledamot, styrelsen för Socialdemokraterna, Oskarshamns kommun 99-05. Ordförande, Kalmar läns SSU-distrikt 01-04. Ledamot, LSU:s utskott för Påverkan och ungdomspolitik 06. Delegat till FN:s generalförsamling 2006, utsedd av Landsrådet för Sveriges Ungdomsorganisationer (LSU) 06-07. Ledamot, SSU:s förbundsstyrelse, internationellt ansvarig 03-07. Vice president i ECOSY - Young European Socialists 05-09. Ledamot, Socialdemokraternas rådslagsgrupp om världen/utrikespolitik som leddes av Jan Eliasson och Margot Wallström 07-09. Ordförande, Stockholms Kristna Socialdemokrater (Stockholms Broderskapsdistrikt) 08-10. Ledamot, Olof Palmes Minnesfonds styrelse 10-. Ledamot, FN-förbundets styrelse 12-. Vice ordförande, Socialdemokraterna, Oskarshamns kommun 17-.
  • Litteratur

    Wild'n Fresh! - Fungerar fackets kriskommunikation? Arbetarrörelsens tankesmedja (08), Kroppslig autonomi i antologin Äga rum, bokförlaget Tiden (08), Carnegiekrisen - Kriskommunikation i politik och finans: på lika villkor? Crismart, Försvarshögskolan (08), Säkerhet och solidaritet - Socialdemokratisk debatt om framtidens säkerhet och försvar (redaktör till antologin, 09), Kan kriser krypa? - En begreppsanalys av "krypande kris", Crismart, Försvarshögskolan (09), Att våga drömmen, Socialdemokratin i krig och fred - Ingvar Carlsson 75 år (10).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. S Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2021/22:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

En hållbar population av skarv

Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. S En hållbar population av skarv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för en hållbar population av skarv och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skarven, eller närmare bestämt storskarven


Utskottsberedning: 2021/22:MJU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3849 av Björn Petersson m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Tillgänglig Arbetsförmedling i hela landet

Motion 2021/22:3848 av Heléne Björklund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3848 av Heléne Björklund m.fl. S Tillgänglig Arbetsförmedling i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att Arbetsförmedlingen finns tillgänglig i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt fler


Utskottsberedning: 2021/22:AU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3848 av Heléne Björklund m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3848 av Heléne Björklund m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.