Larry Söder (KD)

Larry Söder (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 67
Titel Redovisningsekonom.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post larry.soder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-25 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2017-05-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot skatteutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 15-, socialutskottet 15-, kulturutskottet 15-, utbildningsutskottet 15- och miljö- och jordbruksutskottet 15-.
  • Utbildning

    Ekonomisk linje samt påbyggnad till redovisningsekonom.
  • Anställningar

    Säljare.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dynamiska effekter i budgeten

Skriftlig fråga 2017/18:263 av Larry Söder (KD)

Fråga 2017/18:263 Dynamiska effekter i budgeten av Larry Söder KD till Finansminister Magdalena Andersson S Det budgetpolitiska ramverket behöver vara stabilt över tid. För att vara det behöver den vara väl förankrad i de faktiska inkomster och utgifter som mest sannolikt kommer av olika politiska reformer. Därför är

Inlämnad: 2017-11-10 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:263 av Larry Söder (KD) (pdf, 80 kB)

Behovet av fler ledarhundar

Skriftlig fråga 2017/18:98 av Larry Söder (KD)

Fråga 2017/18:98 Behovet av fler ledarhundar av Larry Söder KD till Statsrådet Åsa Regnér S Det finns ca 270 ledarhundar, och det behövs fler. Varje år utbildas ca 34 hundar och betydligt fler pensioneras. Det innebär att det sakta men säkert blir färre hundar som är i aktivt arbete. Kön för att få en ledarhund är lång,

Inlämnad: 2017-10-12 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:98 av Larry Söder (KD) (pdf, 76 kB)

Polisutbildning i Västsverige

Skriftlig fråga 2017/18:97 av Larry Söder (KD)

Fråga 2017/18:97 Polisutbildning i Västsverige av Larry Söder KD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vi behöver fler poliser i Sverige. Förutom att göra det attraktivare att bli polis behöver vi även göra det så attraktivt att vara polis att de som i dag är poliser vill stanna kvar i yrket. Dessa åtgärder

Inlämnad: 2017-10-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:97 av Larry Söder (KD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se