Larry Söder (KD)

Larry Söder (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 67
Titel Redovisningsekonom.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post larry.soder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-25 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2017-05-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot skatteutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 15-, socialutskottet 15-, kulturutskottet 15-, utbildningsutskottet 15- och miljö- och jordbruksutskottet 15-.
  • Utbildning

    Ekonomisk linje samt påbyggnad till redovisningsekonom.
  • Anställningar

    Säljare.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tillgången till byggbar mark

Interpellation 2018/19:266 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:266 Tillgången till byggbar mark av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Kommunernas tilldelning och försäljning av mark spelar en central roll i att styra det potentiella byggandet. I de delar av kommunerna som försäljer mark för bostadsbyggande finns det ekonomiska incitament att hålla

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:266 av Larry Söder (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tillgången till byggbar mark

Bosparande för unga

Interpellation 2018/19:265 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:265 Bosparande för unga av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Bostadsköpet är, likt pensionssparandet, ofta långt bortavilket minskar benägenheten att spara i den utsträckning man behöver. Samtidigt är en kontantinsats på 200 000500 000 kronor närmast normalt på dagens bostadsmarknad.

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:265 av Larry Söder (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bosparande för unga

Attraktivare tomträtter

Interpellation 2018/19:264 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:264 Attraktivare tomträtter av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Det har på senare tid uppdagats en rad problem med det nuvarande tomträttssystemet. Avgäldsunderlaget ska i dag uppdateras endast vart tionde år. Med snabbt stigande markpriser har det inneburit att avgäldsbeloppet har ökat

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:264 av Larry Söder (KD) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Attraktivare tomträtter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se