Larry Söder (KD)

Larry Söder (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 67
Titel Redovisningsekonom.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post larry.soder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-25 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2017-05-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot skatteutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 15-, socialutskottet 15-, kulturutskottet 15-, utbildningsutskottet 15- och miljö- och jordbruksutskottet 15-.
  • Utbildning

    Ekonomisk linje samt påbyggnad till redovisningsekonom.
  • Anställningar

    Säljare.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Information till skatteutskottet

Interpellation 2015/16:772 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2015/16:772 Information till skatteutskottet av Larry Söder KD till Finansminister Magdalena Andersson S OECD har arbetat fram rekommendationer för länder när det gäller skattebas och hur man ska förhindra vinster att flyttas mellan länder i syfte att undgå skatter. EU har tagit på sig ett arbete att göra

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:772 av Larry Söder (KD) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Information till skatteutskottet

med anledning av skr. 2015/16:169 Giftfri vardag

Motion 2015/16:3420 av Lars-Axel Nordell m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3420 av Lars-Axel Nordell m.fl. KD med anledning av skr. 2015/16:169 Giftfri vardag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vässa EU:s miljögaranti och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2016/17:MJU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:3420 av Lars-Axel Nordell m.fl. (KD) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3420 av Lars-Axel Nordell m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2015/16:174 Tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tidsbegränsade uppehållstillstånd även för alternativt skyddsbehövande


Utskottsberedning: 2015/16:SfU16
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 10 avslag, 1 bifall,

Motion 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 60 kB) Motion 2015/16:3417 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 106 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se