Larry Söder (KD)

Larry Söder (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 67
Titel Redovisningsekonom.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post larry.soder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-25 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2017-05-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot skatteutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 15-, socialutskottet 15-, kulturutskottet 15-, utbildningsutskottet 15- och miljö- och jordbruksutskottet 15-.
  • Utbildning

    Ekonomisk linje samt påbyggnad till redovisningsekonom.
  • Anställningar

    Säljare.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:43 av Larry Söder (KD) 22 oktober 2019 Kreditrestriktionerna
Interpellationsdebatt 2019/20:42 av Larry Söder (KD) 22 oktober 2019 Det offentliga åtagandet inom geodata
Interpellationsdebatt 2018/19:264 av Larry Söder (KD) 29 augusti 2019 Attraktivare tomträtter
Interpellationsdebatt 2018/19:266 av Larry Söder (KD) 11 juni 2019 Tillgången till byggbar mark

Utvärdering av elektronikskatten

Interpellation 2019/20:144 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2019/20:144 Utvärdering av elektronikskatten av Larry Söder KD till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 juli 2017 infördes elektronikskatten, en viktbaserad punktskatt på elektronikvaror som kan uppgå till över 300 kronor per produkt, exklusive moms. Syftet med skatten är att minska konsumtionen

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-12-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:144 av Larry Söder (KD) (pdf, 88 kB)

Stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden

Interpellation 2019/20:134 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2019/20:134 Stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden av Larry Söder KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Att köpa en bostad är för de allra flesta den största affären vi gör. För oss som konsumenter är det viktigt att vi vet vilka regler som finns kring dessa affärer och vilket

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:134 av Larry Söder (KD) (pdf, 103 kB)

med anledning av skr. 2019/20:35 Riksrevisionens rapport om Tullverkets kontroll

Motion 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:35 Riksrevisionens rapport om Tullverkets kontroll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vapensmuggling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2019/20:SkU7

Motion 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3418 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se