Larry Söder (KD)

Larry Söder (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 67
Titel Redovisningsekonom.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post larry.soder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-25 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2017-05-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot skatteutskottet 15-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 15-, socialutskottet 15-, kulturutskottet 15-, utbildningsutskottet 15- och miljö- och jordbruksutskottet 15-.
  • Utbildning

    Ekonomisk linje samt påbyggnad till redovisningsekonom.
  • Anställningar

    Säljare.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:264 av Larry Söder (KD) 29 augusti 2019 Attraktivare tomträtter
Interpellationsdebatt 2018/19:266 av Larry Söder (KD) 11 juni 2019 Tillgången till byggbar mark
Interpellationsdebatt 2018/19:265 av Larry Söder (KD) 11 juni 2019 Bosparande för unga
Interpellationsdebatt 2018/19:149 av Larry Söder (KD) 13 maj 2019 Ändringar i vattentjänstlagen

med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting

Motion 2019/20:3384 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3384 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2019/20:11 Ändringar i kostnadsutjämningen för kommuner och landsting Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kompensera de kommuner och regioner som får stor negativ bidrags- eller avgiftsförändring


Utskottsberedning: 2019/20:FiU18

Motion 2019/20:3384 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3384 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 89 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2019/20:2775 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:2775 av Magnus Jacobsson m.fl. KD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Tabeller Kristdemokraternas syn på kommunikationer Minskat fossilberoende inom fordonsflottan Elektrifiering av tunga vägtransporter Tydliga miljöklasser för personbilar Uppmuntra andrahandsmarknad


Utskottsberedning: CU KU MJU SkU UbU 2019/20:FiU25 2019/20:JuU1 2019/20:MJU1 2019/20:TU1

Motion 2019/20:2775 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 137 kB) Motion 2019/20:2775 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 279 kB)

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2019/20:3241 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3241 av Hampus Hagman m.fl. KD Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Tullverket


Utskottsberedning: SfU 2019/20:SkU1

Motion 2019/20:3241 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 90 kB) Motion 2019/20:3241 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 162 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se