Larry Söder (KD)

Larry Söder (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 67
Titel Redovisningsekonom.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post larry.soder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-04-25 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-08 – 2017-05-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-08 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot skatteutskottet 15-18. Vice ordförande civilutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 15-18, socialutskottet 15-18, kulturutskottet 15-18, utbildningsutskottet 15-17, miljö- och jordbruksutskottet 15-18 och finansutskottet 18-.
  • Utbildning

    Ekonomisk linje samt påbyggnad till redovisningsekonom.
  • Anställningar

    Säljare.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande

Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anskaffningskostnaden ska anses vara betald efter fem år och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2019/20:FiU14
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 1 avslag, 4 bifall,

Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2018/19:120 Riksrevisionens rapport om scenarier inom miljö-, energi-, transport- och bostadspolitiken

Motion 2018/19:3119 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3119 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:120 Riksrevisionens rapport om scenarier inom miljö-energi-transport- och bostadspolitiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör tas fram riktlinjer för att beakta gemenskapsaspekter


Utskottsberedning: 2019/20:FiU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3119 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3119 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 82 kB)

med anledning av skr. 2018/19:121 Riksrevisionens rapport om Klimatklivet

Motion 2018/19:3111 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3111 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:121 Riksrevisionens rapport om Klimatklivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Klimatklivet bör avvecklas i sin nuvarande form till förmån för mer kostnadseffektiva klimatpolitiska


Utskottsberedning: 2019/20:MJU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3111 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3111 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.