Lars Adaktusson (KD)

Lars Adaktusson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 344
Titel Journalist.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.adaktusson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2018-10-03
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-09
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot EU-nämnden 18, utrikesutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Suppleant konstitutionsutskottet 18-, EU-nämnden 18- och försvarsutskottet 18-. Ledamot Europaparlamentet 14-18.
  • Föräldrar

    Tjänstemannen John Adaktusson och förskolläraren Ingegerd Adaktusson, f. Fredriksson.
  • Utbildning

    Kungsholmens gymnasium, Stockholm, slutår 74. Journalisthögskolan, Göteborg, slutår 77.
  • Anställningar

    Journalist, Sveriges Lokalradio, Falun 77-79. Journalist, Sveriges Radio, Ekoredaktionen 79-87. Programledare, Sveriges Television, Aktuellt/Rapport, Agenda 87-06. Programledare, MTG, TV8 07-10. Senior partner, Kreab/Gavin Anderson samt egen verksamhet Adaktusson Media AB 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, partistyrelsen och verkställande utskottet, Kristdemokraterna 15-. 2:e vice partiordförande, Kristdemokraterna 17-. Ordförande, Vänskapsförbundet Sverige-Israel 17-. Styrelseledamot, Kristdemokraternas Internationella Centrum 19-.
  • Litteratur

    Spelet om de kristna väljarna (77), Det gudomliga USA (82), Världens bästa story (11).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2021/22:3883 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:3883 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Tabell 1 Frihet och säkerhet Europeiska unionen EU EU som utrikespolitisk aktör EU:s säkerhets- och försvarspolitik EU:s grannskapspolitik och utvidgning EU och utvecklingen


Utskottsberedning: FöU JuU KU NU SfU SoU TU 2021/22:FiU22 2021/22:UU1

Motion 2021/22:3883 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 105 kB) Motion 2021/22:3883 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 185 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2021/22:3882 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:3882 av Gudrun Brunegård m.fl. KD Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Tabell 1 Frihet och utveckling i vår omvärld Kristdemokraternas syn på utveckling Sveriges politik för global utveckling Internationellt bistånd våra prioriteringar Humanitärt


Utskottsberedning: KU UU

Motion 2021/22:3882 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 98 kB) Motion 2021/22:3882 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 183 kB)

Välfärdsbrottslighet

Motion 2021/22:4184 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4184 av Andreas Carlson m.fl. KD Välfärdsbrottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skapa en myndighet mot välfärdsbrottslighet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: JuU SfU SkU SoU TU 2021/22:AU6

Motion 2021/22:4184 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 84 kB) Motion 2021/22:4184 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 136 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se