Lars Adaktusson (KD)

Lars Adaktusson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 344
Titel Journalist.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.adaktusson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 – 2018-10-03
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-06-14
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot EU-nämnden 18, utrikesutskottet 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Suppleant konstitutionsutskottet 18-, EU-nämnden 18- och försvarsutskottet 18-. Ledamot Europaparlamentet 14-18.
  • Föräldrar

    Tjänstemannen John Adaktusson och förskolläraren Ingegerd Adaktusson, f. Fredriksson.
  • Utbildning

    Kungsholmens gymnasium, Stockholm, slutår 74. Journalisthögskolan, Göteborg, slutår 77.
  • Anställningar

    Journalist, Sveriges Lokalradio, Falun 77-79. Journalist, Sveriges Radio, Ekoredaktionen 79-87. Programledare, Sveriges Television, Aktuellt/Rapport, Agenda 87-06. Programledare, MTG, TV8 07-10. Senior partner, Kreab/Gavin Anderson samt egen verksamhet Adaktusson Media AB 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, partistyrelsen och verkställande utskottet, Kristdemokraterna 15-. 2:e vice partiordförande, Kristdemokraterna 17-. Ordförande, Vänskapsförbundet Sverige-Israel 17-. Styrelseledamot, Kristdemokraternas Internationella Centrum 19-.
  • Litteratur

    Spelet om de kristna väljarna (77), Det gudomliga USA (82), Världens bästa story (11).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Frihet och säkerhet genom internationell samverkan EU som utrikespolitisk aktör Ett reformerat och handlingskraftigt FN Nato


Utskottsberedning: 2018/19:FöU6 2018/19:UU1 2018/19:UU10 2018/19:UU12 2018/19:UU8 2019/20:UU1 2019/20:UU15
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2777 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 137 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. KD Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Frihet och utveckling i vår omvärld Kristdemokraternas syn på utveckling Sveriges politik för global utveckling Internationellt


Utskottsberedning: 2018/19:UU2 2019/20:UU1 2019/20:UU15 2019/20:UU2
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 17 avslag, 2 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (docx, 86 kB) Motion 2018/19:2767 av Lars Adaktusson m.fl. (KD) (pdf, 136 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. KD Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Anslagsförslag 2019 för utgiftsområde 9 1 Sjukvårdsreformer för en mer jämlik vård 1.1 Statligt ansvar för att säkra en god, effektiv


Utskottsberedning: 2018/19:AU9 2018/19:CU7 2018/19:FiU3 2018/19:JuU10 2018/19:JuU14 2018/19:SfU20 2018/19:SoU1 2018/19:SoU10 2018/19:SoU11 2018/19:SoU12 2018/19:SoU13 2018/19:SoU15 2018/19:SoU7 2018/19:SoU7,2018/19:SoU7 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU1 2018/19:UbU13 2018/19:UbU14 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (120 yrkanden): 100 avslag, 21 bifall,

Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (docx, 427 kB) Motion 2018/19:2989 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (pdf, 689 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se