Lars Andersson (SD)

Lars Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 154
Titel Tjänsteman.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865701
E-post lars.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2022-05-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-05-16
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-09-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 18-, utrikesutskottet 18-, justitieutskottet 18-, försvarsutskottet 18-, EU-nämnden 18- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Direktör Bertil Andersson och frisören Inger Andersson.
  • Utbildning

    Eksamen artium, Oslo Handelsgymnasium 84. Bachelor in Business Administration, inriktning International Management, Oklahoma State University 88.
  • Anställningar

    Partiledarassistent Sverigedemokraterna 13-18. Diverse försäljningsrelaterade anställningar 89-13.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kävlinge 12-. Ledamot, kommunstyrelsen och nämnder.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2018/19:90 Nordiskt samarbete 2018

Motion 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:90 Nordiskt samarbete 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att långsiktigt stärka det nordisk-baltiska samarbetet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:UU14
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 115 kB)

med anledning av skr. 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018

Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att demokratisering av EU-institutionerna är det viktigaste medlet för att öka medborgarnas


Utskottsberedning: 2018/19:UU10
Riksdagsbeslut (67 yrkanden): 67 avslag

Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD) (docx, 111 kB) Motion 2018/19:3052 av Lars Andersson m.fl. (SD) (pdf, 211 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. SD Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd 1 Sammanfattning Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som betraktar värdekonservatism och upprätthållandet av en solidarisk välfärdsmodell som de viktigaste verktygen i byggandet


Utskottsberedning: 2018/19:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (docx, 356 kB) Motion 2018/19:2362 av Ludvig Aspling m.fl. (SD) (pdf, 360 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.