Lars-Arne Staxäng (M)

Lars-Arne Staxäng (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Lokförare.
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-03-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-09-09 – 2020-03-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2019-09-09 – 2020-03-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2019-09-09 – 2020-03-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-10-15 – 2020-03-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-18 och 19- (ersättare 190909-). Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-18. Suppleant utbildningsutskottet 06-10 och miljö- och jordbruksutskottet 14-18. Extra suppleant utbildningsutskottet 19- och socialutskottet 19-. Ledamot riksdagens pensionsgrupp 10-18 och Nordiska rådets svenska delegation 14-18.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Arne Staxäng och sjuksköterskan Elsa Staxäng, f. Andréasson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fyraårig elteknisk linje, Trollhättan, slutår 77. Lokförarutbildning, Mjölby och Göteborg, slutår 84.
  • Anställningar

    Extra adjunkt, Tanums kommun 78-82. Lokförare, SJ AB 84-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Uddevalla polisstyrelse 94-98. Ledamot, lokal arbetsförmedlingsnämnd 94-05. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Västra Götalands län 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Gruppledare kommunfullmäktige, Lysekil 91-06. Vice ordförande, kommunstyrelsen 92-02. Vice ordförande, byggnadsnämnden 89-91. Ledamot, gymnasienämnden 99-02 och Fyrstadskommittén 92-02. Ersättare, Bosam 95-02. Ersättare, Bohuslandstinget 89-. Regionfullmäktig, Västra Götalands län 98-06. Ersättare, hälso- och sjukvårdsstyrelsen 99-02. Ledamot, kulturnämnden 99-02. Vice ordförande, hälso- och sjukvårdsnämnd 3, 03-06. Kyrkofullmäktig, Bro 91-97. Nämndeman, Länsrätten i Göteborg 92-06. Styrelseledamot, Bohusläns museum 95-98 och 03-06. Ledamot, Västkuststiftelsen 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Bro 86-97. Ledamot, Thordénstiftelsen 90-. Ledamot, Statstjänstemännen avdelning Lok 89-91. Styrelseledamot, fornminnesföreningen Vikarvet 93-. Ledamot, Föreningssparbankens styrelse i Lysekil 91-98. Ersättare, Bohustrafiken AB 92-98. Styrelseledamot, Moderaterna i Lysekil 98-. Ledamot, Medborgarskolans distriktsstyrelse 00-02. 2:e vice ordförande, Moderaternas förbundsstyrelse i Bohuslän 03-11. Ordförande, Rambo AB 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mikrobryggeriers och folkölsbutikers förutsättningar

Interpellation 2019/20:159 av David Josefsson (M)

Interpellation 2019/20:159 Mikrobryggeriers och folkölsbutikers förutsättningar av David Josefsson M till Socialminister Lena Hallengren S I Sverige finns det en stark bryggeritradition. De senaste åren har vi dessutom upplevt ett uppsving med många mikrobryggerier men också ett ökat intresse för alkoholdrycker med lägre

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2019-12-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:159 av David Josefsson (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Mikrobryggeriers och folkölsbutikers förutsättningar

Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2017/18:255 Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda av Staffan Danielsson C till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Våren 2016 gav jag riksdagens utredningstjänst RUT i uppdrag att ta fram uppgifter om brottsligheten i Sverige utifrån nationalitet och födelseland, samt om hur statistiken

Inlämnad: 2017-12-05 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:255 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Brottsligheten bland svenskar och utlandsfödda

Åldringsbrott

Interpellation 2017/18:254 av Lars-Arne Staxäng (M)

Interpellation 2017/18:254 Åldringsbrott av Lars-Arne Staxäng M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Det är mycket sorgligt och förargande att läsa och höra om människor med funktionsnedsättning och äldre personer som på ett utstuderat sätt utsätts för rån, stöld och fysiska angrepp. Under hösten och

Inlämnad: 2017-12-05 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:254 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åldringsbrott

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se