Lars-Arne Staxäng (M)

Lars-Arne Staxäng (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Lokförare.
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-03-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-09-09 – 2020-03-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2019-09-09 – 2020-03-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2019-09-09 – 2020-03-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-10-15 – 2020-03-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-18 och 19- (ersättare 190909-). Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-18. Suppleant utbildningsutskottet 06-10 och miljö- och jordbruksutskottet 14-18. Extra suppleant utbildningsutskottet 19- och socialutskottet 19-. Ledamot riksdagens pensionsgrupp 10-18 och Nordiska rådets svenska delegation 14-18.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Arne Staxäng och sjuksköterskan Elsa Staxäng, f. Andréasson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fyraårig elteknisk linje, Trollhättan, slutår 77. Lokförarutbildning, Mjölby och Göteborg, slutår 84.
  • Anställningar

    Extra adjunkt, Tanums kommun 78-82. Lokförare, SJ AB 84-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Uddevalla polisstyrelse 94-98. Ledamot, lokal arbetsförmedlingsnämnd 94-05. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Västra Götalands län 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Gruppledare kommunfullmäktige, Lysekil 91-06. Vice ordförande, kommunstyrelsen 92-02. Vice ordförande, byggnadsnämnden 89-91. Ledamot, gymnasienämnden 99-02 och Fyrstadskommittén 92-02. Ersättare, Bosam 95-02. Ersättare, Bohuslandstinget 89-. Regionfullmäktig, Västra Götalands län 98-06. Ersättare, hälso- och sjukvårdsstyrelsen 99-02. Ledamot, kulturnämnden 99-02. Vice ordförande, hälso- och sjukvårdsnämnd 3, 03-06. Kyrkofullmäktig, Bro 91-97. Nämndeman, Länsrätten i Göteborg 92-06. Styrelseledamot, Bohusläns museum 95-98 och 03-06. Ledamot, Västkuststiftelsen 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Bro 86-97. Ledamot, Thordénstiftelsen 90-. Ledamot, Statstjänstemännen avdelning Lok 89-91. Styrelseledamot, fornminnesföreningen Vikarvet 93-. Ledamot, Föreningssparbankens styrelse i Lysekil 91-98. Ersättare, Bohustrafiken AB 92-98. Styrelseledamot, Moderaterna i Lysekil 98-. Ledamot, Medborgarskolans distriktsstyrelse 00-02. 2:e vice ordförande, Moderaternas förbundsstyrelse i Bohuslän 03-11. Ordförande, Rambo AB 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbildningen av sjuksköterskor

Motion 2007/08:Ub378 av Lars-Arne Staxäng (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub378 av Lars-Arne Staxäng m Utbildningen av sjuksköterskor m1337 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av förändringar i utbildningen för sjuksköterskor med anledning av den nya utbildningsstrukturen. Motivering


Utskottsberedning: 2007/08:UbU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ub378 av Lars-Arne Staxäng (m) (doc, 38 kB)

Fribeloppet

Motion 2007/08:Ub377 av Lars-Arne Staxäng (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub377 av Lars-Arne Staxäng m Fribeloppet m1097 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ta bort fribeloppet för Sveriges studenter. Motivering Sverige har ett generöst system för den som efter avslutade gymnasiestudier


Utskottsberedning: 2007/08:UbU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ub377 av Lars-Arne Staxäng (m) (doc, 39 kB)

Infrastruktur i Göteborg och Västsverige

Motion 2007/08:T503 av Eva Flyborg m.fl. (fp, m, c, kd)

Motion till riksdagen 2007/08:T503 av Eva Flyborg m.fl. fp, m, c, kd Infrastruktur i Göteborg och Västsverige fp1376 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om infrastruktursatsningar i Göteborg och Västsverige. Motivering Sverige lider för närvarande


Utskottsberedning: 2007/08:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T503 av Eva Flyborg m.fl. (fp, m, c, kd) (doc, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se