Lars-Arne Staxäng (M)

Lars-Arne Staxäng (M)

Tjänstgörande ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 130
Titel Lokförare.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866108
E-post lars-arne.staxang[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Johan Hultberg
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-09-09 – 2020-03-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2019-09-09 – 2020-03-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2019-09-09 – 2020-03-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-10-15 – 2020-03-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-. Suppleant utbildningsutskottet 06-10 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot riksdagens pensionsgrupp 10- och Nordiska rådets svenska delegation 14-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Arne Staxäng och sjuksköterskan Elsa Staxäng, f. Andréasson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig elteknisk linje, Trollhättan, slutår 77. Lokförarutbildning, Mjölby och Göteborg, slutår 84.
  • Anställningar

    Extra adjunkt, Tanums kommun 78-82. Lokförare, SJ AB 84-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Uddevalla polisstyrelse 94-98. Ledamot, lokal arbetsförmedlingsnämnd 94-05. Ledamot, Länsstyrelsen i Västra Götalands insynsråd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Gruppledare kommunfullmäktige, Lysekil 91-06. Vice ordförande, kommunstyrelsen 92-02. Vice ordförande, byggnadsnämnden 89-91. Ledamot, gymnasienämnden 99-02 och Fyrstadskommittén 92-02. Ersättare, Bosam 95-02. Ersättare, Bohuslandstinget 89-. Regionfullmäktig, Västra Götalands län 98-06. Ersättare, hälso- och sjukvårdsstyrelsen 99-02. Ledamot, kulturnämnden 99-02. Vice ordförande, hälso- och sjukvårdsnämnd 3, 03-06. Kyrkofullmäktig, Bro 91-97. Nämndeman, Länsrätten i Göteborg 92-06. Styrelseledamot, Bohusläns museum 95-98 och 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Bro 86-97. Ledamot, Thordénstiftelsen 90-. Ledamot, Statstjänstemännen avdelning Lok 89-91. Styrelseledamot, fornminnesföreningen Vikarvet 93-. Ledamot, Föreningssparbankens styrelse i Lysekil 91-98. Ersättare, Bohustrafiken AB 92-98. Styrelseledamot, Moderaterna i Lysekil 98-. Ledamot, Medborgarskolans distriktsstyrelse 00-02. 2:e vice ordförande, Moderaternas förbundsstyrelse i Bohuslän 03-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nya vårdnadsregler

Motion 2011/12:C389 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:C389 av Fredrik Schulte m.fl. M Nya vårdnadsregler M0717 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gemensam vårdnad automatiskt ska gälla efter det att ett faderskap har fastställts och att barn till ogifta föräldrar


Utskottsberedning: 2011/12:CU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:C389 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (doc, 55 kB)

Gårdsförsäljning

Motion 2011/12:So450 av Betty Malmberg och Lars-Arne Staxäng (M)

Motion till riksdagen 2011/12:So450 av Betty Malmberg och Lars-Arne Staxäng M Gårdsförsäljning M0471 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gårdsförsäljning av alkoholhaltiga drycker bör behandlas som en näringspolitisk fråga. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2012/13:SoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:So450 av Betty Malmberg och Lars-Arne Staxäng (M) (doc, 49 kB)

Regelkrångel för restaurang- och turismföretag

Motion 2011/12:N374 av Lars-Arne Staxäng och Margareta Cederfelt (M)

Motion till riksdagen 2011/12:N374 av Lars-Arne Staxäng och Margareta Cederfelt M Regelkrångel för restaurang- och turismföretag M0017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om regelförenklingar för restaurang- och turismföretag. Motivering Turism-


Utskottsberedning: 2012/13:NU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N374 av Lars-Arne Staxäng och Margareta Cederfelt (M) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se