Lars Bäckström (V)

Lars Bäckström (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel lärare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-11-22 – 2006-10-02
    • Ledig 1993-10-22 – 1993-11-21
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1993-10-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-02-20 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-24 – 2003-02-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1996-11-06 – 1998-10-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2006-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Suppleant i Utbildningsutskottet 88/89, Finansutskottet 89/90-90/91 och Skatteutskottet 91/92-. Ledamot av Skatteutskottet 88/89-90/91. Ledamot av Krigsdelegationen 96/97-.
  • Bostadsort

    Uddevalla
  • Utbildning

    Gymnasiekompetens 73. Filosofie kandidat 77. Ämneslärarexamen 78. Lärare 78-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 98-. Ledamot av förbundsstyrelsen för Kommunistisk ungdom och dess verkställande utskott 73-77. - Ledamot av styrelsen för Uddevalla avdelning av Vänsterpartiet kommunisterna (VPK), ordförande 80-82, och Bohusläns VPK/V-distrikt, ordförande 78-89. Ledamot av Vänsterpartiets partistyrelse 93-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av styrelsen för länsskattemyndigheten i Göteborgs och Bohus län 87-92, riksskatteverket 95-. - Ledamot av datalagsutredningen 91-92 och skatteväxlingsutredningen 95-97.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Göteborgs och Bohus läns landsting/landstingsfullmäktige 82-94.
  • Föräldrar

    Järnvägstjänstemannen Erik Bäckström och Karin Margit Johansson

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Beslut: Beslut
Beslut 2005/06:20060510FiU23 10 maj 2006 Beslut
Stillbild från Interpellationsdebatt: Regeringens hantering av Vänsterpartiets utgiftskrav
Interpellationsdebatt 2005/06:204 av Tiefensee, Roger (c) 27 januari 2006 Regeringens hantering av Vänsterpartiets utgiftskrav
Stillbild från Debatt om förslag: Riksrevisionens årliga rapport 2005 (redog. RRS1)
Debatt om förslag 2005/06:FiU15 9 november 2005 Riksrevisionens årliga rapport 2005 (redog. RRS1)

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:178 Hemlig rumsavlyssning

Motion 2005/06:Ju55 av Lars Ohly m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:178 Hemlig rumsavlyssning. Inledning Varje samhälle måste ha möjlighet att använda tvångsmedel för att kunna utreda och beivra brott. Sådana tvångsmedel innebär definitionsmässigt en inskränkning i grundläggande fri- och rättigheter, rättigheter som i sin


Utskottsberedning: 2005/06:JuU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ju55 av Lars Ohly m.fl. (v) (doc, 77 kB) Motion 2005/06:Ju55 av Lars Ohly m.fl. (v) (pdf, 183 kB)

med anledning av prop. 2005/06 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott

Motion 2005/06:Ju50 av Lars Ohly m.fl. (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:177 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott. Inledning Varje samhälle måste ha möjlighet att använda tvångsmedel för att kunna utreda och beivra brott. Sådana tvångsmedel innebär definitionsmässigt en inskränkning i grundläggande fri-


Utskottsberedning: 2005/06:JuU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ju50 av Lars Ohly m.fl. (v) (doc, 80 kB) Motion 2005/06:Ju50 av Lars Ohly m.fl. (v) (pdf, 187 kB)

Regeringens hantering av Vänsterpartiets utgiftskrav

Interpellation 2005/06:204 av Tiefensee, Roger (c)

den 18 januari Interpellation 2005/06:204 av Roger Tiefensee c till finansminister Pär Nuder s Regeringens hantering av Vänsterpartiets utgiftskrav Regeringen är beroende av stöd från Vänsterpartiet och Miljöpartiet för att lotsa sin ekonomiska politik genom riksdagen. Själva får Socialdemokraterna inte majoritet

Inlämnad: 2006-01-18 Besvarare: Pär Nuder (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens hantering av Vänsterpartiets utgiftskrav

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.