Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 275
Titel Projektledare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 17-. Suppleant skatteutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 10-14, civilutskottet 17, sammansatta civil- och kulturutskottet 17, näringsutskottet 18-19 och arbetsmarknadsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Biomedicinske analytikern Bengt Beckman och Marianne Beckman, f. Näsvall.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Björknässkolan Boden 83-86.
  • Anställningar

    Master Foods AB 89-95. Representant, Mix Megapol 95-99. Säljchef, Gävle-Dala NRJ 00-01. Försäljningsdirektör, Föreningen Svenskt Näringsliv 02-. Regionchef/delägare, Nordiska Kvalitetspooler AB 07-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 10-. Regionfullmäktig, Gävleborg 11-14. Ersättare, Gästrike Återvinnare 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Almi Gävleborg 00-03.
  • Bostadsort

    Gävle

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skattepolitik för ökad tillväxt

Interpellation 2020/21:77 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2020/21:77 Skattepolitik för ökad tillväxt av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Krisens slag mot Sverige belyser våra brister. Historien lär oss dock att länder som genomgår kriser men som samtidigt ställer om ekonomin genom innovationer och strukturförändringar har fått stora ekonomiska

Inlämnad: 2020-10-22 Svarsdatum: 2020-11-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:77 av Niklas Wykman (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skattepolitik för ökad tillväxt

Beskattningen av företag

Interpellation 2020/21:73 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2020/21:73 Beskattningen av företag av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har sedan 2014 bedrivit en ekonomisk politik som har försvårat för företagande och tillväxt. Skatterna har ökat kraftigt, regleringarna har ökat och reformerna har uteblivit. Företagsklimatet har

Inlämnad: 2020-10-21 Svarsdatum: 2020-11-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:73 av Kjell Jansson (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Beskattningen av företag

Nedskräpning och brottslighet vid bärplockarläger

Interpellation 2020/21:66 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2020/21:66 Nedskräpning och brottslighet vid bärplockarläger av Lars Beckman M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Återigen larmar myndigheterna i Gävleborg om omfattande problem med nedsmutsning och kvarlämnade fordon vid bärplockarläger. Till SR P4 Gävleborg säger företrädare för

Inlämnad: 2020-10-16 Svarsdatum: 2020-11-13 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:66 av Lars Beckman (M) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedskräpning och brottslighet vid bärplockarläger

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se